Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

talat-xhaferi (1)

Xhaferi: Presidenti po e shkel kushtetutën për Ligjin që zyrtarizon gjuhën shqipe

Refuzimi i presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për të dekretuar Ligjin që zyrtarizon gjuhën shqipe, që ende nuk botohet në Gazetën Zyrtare të atij vendi, ka efekte të drejtpërdrejta jo vetëm në çështjen e gjuhës, por edhe në...
Untitled_348

Hahn: Maqedonia mundet tu bashkangjitet Serbisë dhe Malit të Zin ë rrugën drejt BE-së

Eurokomesari për Zgjerim Johanes Han, vlerëson se Maqedonia mundet të i bashkangjitet Serbisë dhe Malit të Zi në rrugën drejt BE-së, të cilat tani janë në proces në rrugën e eurointegrimeve dhe që tashmë i kanë hapur negociatat. Shtetet...
Untitled-2-750x430

Protesta në Tetovë kundër kazinove dhe bastoreve (LIVE)

Lëvizja Antibixhoz për momentin është duke e mbajtur protestën në sheshin “Iliria” në Tetovë dhe ku siç shihet në protestë janë tubuar një numër i madh i protestuesve në përkrahje për idenë që kazinot të largohen 3 km...
23.55-STUDIME-Pse-pirja-e-ujit-të-ftohtë-është-e-dëmshme-800x445-696x387

Tetova, qyteti më i ftohtë në Maqedoni

Mbulesa më e madhe borës është matur në Kodër Dielli me 21 centimetra, ndërsa pas Kodër Diellit vijojnë Mavrovi Anovi me nënti centimetra, tri në Kruva Pallankë dhe dy centimetra në Krushevë. Më së ftohti është në Tetovë...
ligji-per-amnsiti-780x439

Shpallet në “Gazetë zyrtare” Ligji për amnisti

Sot në “Gazetën zyrtare” u shpall Ligji për Amnisti që u votua nga Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë me 95 vota “për” dhe asnjë kundër. Paralelisht me shpalljen e ligjit në “Gazetë zyrtare” fillon të skadojë afati...
bixhoz

Lëvizja Antibixhoz sot do të protestojë për t’i larguar kazinot nga Tetova

Lëvizja Antibixhoz për sot protestë në sheshin “Iliria” në Tetovë dhe i fton të gjithë qytetarët të dalin sa më masivisht në protestë për të përkrahur idenë që kazinot të largohen 3 km larg vendbanimeve. “Ftojmë të...
moti

Moti sot në Maqedoni

Në Maqedoni moti do të jetë me vranësira dhe me reshje të dobëta të shiut dhe të borës. Reshje më të shumta do të ketë pjesa perëndimore dhe jug-perëndimore të vendit ndërsa në pjesë të caktuara do të ketë edhe shfaqje...
carovska-780x439

Carovska: Vitin e ardhshëm 90 mijë familje do të marrin edhe nga 3.300 denarë

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Mila Carovska në intervistë për “Deutsche Welle” tha se 90.000 familje në Maqedoni vitin e ardhshëm do të jenë në gjendje të marrin përfitime sociale 3.300 denarë në muaj. “Paga minimale...
protest-vmro20dek-10-960x639

Mickoski: Le ta harrojmë librin e një kohe, të hapim një libër të ri

Lufta jonë sapo ka filluar, tha kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sonte gjatë marshimit protestues në Shkup. Për pushtetin ai i tha se për atë çka kanë bërë do të përfundojnë në vorbullën e historisë. Mickoski gjithashtu...
aleanca-për-shqiptarët-e1505468848729-780x439

Aleanca për Shqiptarët kundër Ligjit për amnisti

Partia Aleanca për Shqiptarët është kundër ligjit që u miratua në Kuvend, ku amnistohen një pjesë e pjesëmarrësve të dhunës në Kuvend, sot thanë se do të ngritin nismë në Gjykatë Kushtetuese. Ata nuk votuan në miratimin e...