Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

bujar-osmani-780x439

Osmani: Qeveria është e përkushtuar të sigurojë kushte të përshtatshme për të bërë biznes

“Rritja e konkurrencës, stabiliteti ligjor dhe parashikueshmëria në sektorin privat janë sfida kryesore për sektorin e biznesit”, tha zëvendës-kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në takimin Komitetit Sektorial të...
Vilma-Ruskovska-780x439

Ruskoska: Nëse ka dëshmi shtesë, është e mundur procedurë e re për “27 prillin”

Prokurorja Publike Villma Ruskoska sot deklaroi se mblidhen materialet për personat që ishin përmendur në gjykimin për ngjarjet në Kuvendit për 27 prillin. Për shkak kësaj, siç tha ajo, nuk mund të niset procedurë vetëm duke u bazuar...
zeqir-ramçiloviq-1-780x439

Ramçilloviq: Gjetëm formulim juridik dhe dallim të qartë mes dhunuesve dhe organizatorëve në propozimin për amnisti

Grupi i Punës për Pajtim e përgatiti propozimin për amnistinë për 27 prillit. Të akuzuarit do të nënshkruajnë deklaratë se e pranojnë amnistinë. Me ligjin nuk do të përfshihen organizatorët dhe ata që kanë kryer dhunë. “E...
Zaev-Cipras-sofje-800x445-750x430

Cipras: Marrëveshja e Prespës do të anulohet nëse Shkupi nuk e respekton

Kryeministri grek, Aleksis Cipras u shpreh i prerë se Marrëveshja e Prespës do të anulohet në rast se Shkupi nuk i përmbahet të njëjtës përfshirë edhe me deklaratat e funksionarëve të vendit. Cipras këto komente i bëri gjatë...
qeveria-objekti_1522051341-3219884

Qeveria do të kërkojë 80 deputetë për vazhdimin e PSP-së

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska deklaroi se në dy propozim-ligjet për Prokurorinë Speciale Publike dhe për Prokurorinë Publike janë në dispozicion për komentimin e ENER, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetare nëse Qeveria...
dhune

Sulmohet tetovari në vendin e punës, sulmuesi i shkakton lëndime të rënda. Policia e arreston

Tridhjetë vjeçari E.A. nga Tetova, dje (11-dhjetor) ka denoncuar se rreth orës 15 e 30 minuta, në  një punëtori mekaniku në rrugën ,,Kavkaska,, në Tetovë, ka qenë i sulmuar fizikisht nga ana e 26 vjeçarit S.Xh. i cili i ka shkaktuar...
89AAD45C-420C-4FC9-96A9-621DF0DDCE50-696x399

Tetovë, gruaja ankohet në polici, burri me rrah çdo ditë. Policia arreston burrin

Tridhjetë e katër vjeçarja, banore e një fshati nga rrethina e Tetovës, dje ka denoncuar dhunë familjare, të cilën disa herë me radhë e ka kryer bashkëshorti i saj 34-vjeçarë, me të cilin nuk janë të kurorëzuar, ku i ka shkaktuar...
Prokuroria-publike-780x439

Prokuroria Publike: Pronari i këmbimores i ka vrarë sulmuesit në vetëmbrojtje, nuk do të përgjigjet

Prokuroria Publike Shkup kumtoi se është hequr aktakuza kundër pronarit të këmbimores në Kisella Vodë i cili para një viti vrau dy persona që tentuan ta grabisin. Në kumtesën ceket se padia penale është refuzuar për shkak se ekzistojnë...
sdsm-780x439

LSDM: Në aksion sistematik gjithëpërfshirës po ndërmerren masa kundër gjithë burimeve të ndotjes së ajrit

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga LSDM reagojnë ndaj OBRM-PDUKM-së për ndotjen e ajrit duke thënë se “pas injorimit 11 vjeçar të problemit të ndotjesm së ajrit, pas një dekadë mos ndërmarrje asgjë dhe shkatërrim sistematik...
John-Sullivan-780x439

John Sullivan javën e ardhshme në Shkup

Zëvendës Sekretari Shtetëror i Departamentit Shtetëror të Amerikës, John Sullivan, do të qëndroj në Shkup dhe në disa vende tjera evropiane. Zëvendës i shefit të diplimacisë amerikane në 8 ditët e ardhshme do të qëndroj në...