Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

lazarevski-kostovski-777x437-750x430

Lazarevski dhe Kostovski kthehen në vendet e tyre të punës, njoftoi Ministri i MPB-së

Gjorgji Lazarevski dhe Xvonko Kostovski të cilët e zbardhën aferën me përgjimet gjatë regjimit të kaluar, nga sot do të kthehn në vendet e tyre të punës. Këtë e ka bërë të ditur Ministri i MPB-së në profilin e tij personal...
kuvend-3-750x430

Deputeti maqedonas kërkon 50 euro për një intervistë. Ja emri i tij (FOTO)

Deputeti maqedonas Luben Arnaudov gjatë hyrjes në Gjykatën Penale mëngjesin e sotëm nuk ka dashur të tregojë nëse do të parashtrojë kërkesë për amnisti për ngjarjet e 27 Prillit, transmeton Gazeta Lajm. “Deklarata jep për 50...
zaev-ivanov

Zaev dhe Ivanov ia shtrinë dorën njëri tjetrit

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov dhe kryeministri Zoran Zaev dje janë takuar në koncertin e pianistit maqedonas, Simon Tërpçevski dhe Filarmonisë maqedonase. Siç ka njoftuar portali 24Info, kryeministri i është afruar presidentit...
monstra-2-750x405 (1)

“Monstra”, ekspertët nga balistika e MPB-së do të dëshmojnë për ekspertizat

Në seancën e sotme në Gjykatën Penale të Shkupit do të vazhdojë gjykimi për rastin “Monstra”, ku ekspertët e balistikës nga MPB do të deklarohen për ekspertizat e kryera në vitin 2012. Në seancën e kaluar, profesori nga Instituti...
Screenshot_1

Kacarska: Ligji për amnisti është i nxituar dhe i paqartë

Ligji selektues për amnisti, ku do të përfshihen pjesa më e madhe e të akuzuarve për ngjarjet e “27 prillit”, u votua në Kuvend, dhe do të hyjë në fuqi menjëherë sapo të publikohet në “Gazetën zyrtare”. Por, nuk është...
gjyq-1200x630-780x439

Maqedoni, OSBE do të prezantojë komentimin ligjor të Ligjit për procedurë penale

Misioni i OSBE-së sot në Shkup do të prezantojë komentimin ligjor të Ligjit për procedurë penale që do t’u ndihmojë avokatëve, gjyqtarëve dhe prokurorëve ta ndryshojnë të drejtën në mënyrë më të mirë dhe më të unifikuar...
27-prilli-1-750x430

Vazhdon gjykimi për 27 prillin

Me paraqitjen e dëshmive shtesë nga një pjesë e të akuzuarve në Gjykatën Penale në Shkup, sot vazhdon gjykimi për ngjarjet e 27 prilli të vitit të kaluar në Kuvendin e Maqedonisë. Në seancën e kaluar dëshmi shtesë propozuan...
moti

Motit sot në Maqedoni

Moti sot në orët e mëngjesit do të jetë i ftohtë dhe me vranësira ndërsa gjatë ditës do të ketë shfaqje të diellit. Temperaturat e mëngjesit do të jenë nga -6 gradë celsius deri në 2 gradë celsius, kurse temperatura maksimale...
zaev-cipras-750x430

Ekspertët grekë të bindur në ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës

Njohësit e çështjeve politike në Greqi vlerësojnë se nuk rrezikohet ratifikimi i Marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Athinës, pasi Shkupi të rrumbullakojë ndryshimet kushtetuese. Profesori, Sotiris Serbos konsideron se reagimet...
800px

Ministria e Punëve të Jashtme paralajmëron punësim të diplomatëve të rinj

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë paralajmëron se deri në fund të vitit 2018 do të publikohen shpalljet për punësim të diplomatëve të rinj dhe për zyrtarët ndihmës-profesional, njofton Portalb. MPJ thotë se konkurrentët...