Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

studentet-1-1-750x430

Zvogëlohet numri i studentëve protestues në Tetovë

Protesta e studentëve në Tetovë sot është zvogëluar duke humbur mbështetjen për të drejtat e tyre. Ata edhe sot kërkuan nga MASH dhe universitetet që të plotësohen kërkesat e tyre edhe atë për një afat 1 javore. Protestuesit...
unnamed-1-49

Në janar do të ketë rikonstruim të Qeverisë?

Në fillim të vitit të ri pritet të ketë rikonstruim të Qeverisë së Kryeministrit Zaev. Burime për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal pranë qeverisë thonë se në muajin janar do të ketë ndryshim të dikastereve mes partnerëve qeveritar,...
1484040215_obse_45-800x445

Me ndihmën e OSBE-së, Kuvendi do ta përforcojë pozicionin e tij kushteutes

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dhe shefi i misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nënshkruan Memorandum për mirëkuptim, për zbatimin e aktiviteteve të përbashkëta në periudhën deri më 31 dhjetor të...
xhafericoja-780x439

Me ndihmën e OSBE-së, Kuvendi i Maqedonisë do ta përforcojë pozicionin e tij kushtetues

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi dhe shefi i misionit të OSB-së Clemens Coja sot nënshkruan Memorandum bashëpunumim për zbatimin e aktiviteve të përbashkëta nga viti 2018 deri në dhjetor të vitit 2021. Qëllimi...
Vilma-Ruskovska-780x439

Ruskovska: Do ta analizojmë Ligjin e amnistisë kur të hyjë në fuqi

Prokurorja Vilma Ruskovska thotë se “Asgjë nuk mund ndërmarrim para se Ligji për amnisti të publikohet në ‘Gazetë zyrtare”. “Procesi gjyqësor për 27 prillin vazhdon. Të enjten ka seancë dhe do të vazhdojmë me plotësimet...
sugareski

Sugareski: Së shpejti fillon ndërtimi i 1.3 kilometrave të para të autostradës Shkup-Bllacë

Projektimi i 1.9 kilometrave të para nga autostrada Shkup-Bllacë do të përfundoj gjatë muajit të ardhshëm, më pas menjëherë do të filloj tenderimi, ndërsa pritet që në muajt e ardhshëm të filloj ndërtimi i asaj pjese, ka thënë...
f1

Ky duhet të jetë amuri i Maqedonisë sipas një vullnetari amerikan (foto)

Një shqiponjë e kombinuar në flamurin aktual të Maqedonisë me disa modifikime të bëra është flamuri i ideuar nga një vullnetar amerikan nga misioni Peace Corps në Maqedoni, informon Ina. Bëhet fjalë për amerikanin Conner Andersson,...
kuvend

Vazhdojnë debatet në komision për amendamentet kushtetuese pa OBRM-PDUKM-në

Komisioni kuvendar për Çështje Kushtetuese sot duhet të vazhdojë debatin për katër propozim amendamentet e Kushtetutës dhe raportin që Qeveria ia dorëzoi Kuvendi pas pesë debateve publik që u mbajtën si hyrje në fazën e tretë...
moti

Moti sot

Moti sot në Maqedoni gjatë mëngjesit do të jetë me vranësira kurse ngjatë ditës do të ketë shfaqaje të diellit. Temperature e mëngjesit do të lëvizin nga -2 deri 0 gradë celsius, ndërsa temperatura gjatë ditës së sotme do...
Andrej-Zhernovski-780x439

Zhernovski: Republika e Maqedonisë do të jetë vendi i 30-të anëtar i NATO-s

Në takimin e Komisionit të partneritetit të SHBA-Karta e Adriatikut, sot në nivel të ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare dhe vëzhguese të Kartës u miratua komunikatë e përbashkët, ku përshëndetet marrëveshja...