Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

pasaporta

Hiqen vizat për qytetarët e Maqedonisë në Kolumbi

Qytetarët e Maqedonisë prej tani do të mund të udhëtojnë pa viza në Kolumbi. Nëse deri tani në këtë vend qytetarëve të Maqedonisë ju duhej vizë, nga tani nuk do të jetë e nevojshme. Këtë e konfirmoi edhe ambasadori në Brazil,...
Kushtetuta-MK-780x439-696x385

Faza përfundimtare e ndryshimeve kushtetuese

Komisioni kuvendar për çështje kushtetuese do të fillojë debatin për amendamentet dhe raportin që Qeveria ia dorëzoi Kuvendit pas pesë debatet publike që u bënë në fazën e fundit të tretë të ndryshimeve kushtetuese. Partitë...
kuvend

Trupi për pajtim do të bisedojë për Propozim-ligjin për amnisti

Grupi kuvendar ndërpartiak për pajtim, integrim dhe reforma sot do të mbajë mbledhjen e tret ku pritet të shqyrtohet Propozim-ligji për amnisti që e përgatiti nëngrupi për pajtim. Zeqir Ramçilloviq, nga grupi i pavarur i deputetëve...
moti

Moti sot në Maqedoni

Moti sot gjatë mëngjesit do të jetë me vranësira ndërsa gjatë pasdites së vonshme do të ketë reshje të borës. Temperaturat gjatë mëngjesit do të jenë nga -2 gradë deri 1 gradë celsius ndërsa temperaturat gjatë ditës do të...
bujar-osmani-3-750x430

Bujar Osmani nesër takohet me Ministrin e Deleguar për Çështje Evropiane të Rumanisë, Xhorxhe Çamba

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nesër do të jetë nikoqir dhe do të mbajë takim me Ministrin e Deleguar për Çështje Evropiane të Rumanisë, Xhorxhe Çamba, i cili për vizitë pune do të qëndrojë...
drejtesiak1 (1)

Maqedoni, rreth 1 mijë fëmijë në vit vijnë në kontakt me sistemin gjyqësor

Ministria e Drejtësisë, Shoqata e Avokatëve të Maqedonisë, UNICEF-i dhe Këshilli për Parandalimin e Delikuencës ndaj të Miturve sot nënshkruan një memorandum bashkëpunimi me qëllim të avancimit të njohurive të avokatëve dhe...
kuvendi-1

Nesër mund të votohet nevoja e Ligjit për amnisti

Trupi ndër-partiak për pajtim dhe integrim të martën do të bëj shqyrtimin përfundimtar të draft-ligjit amnistinë e 27 prillit. Alsat mëson se i njëjti draft nesër do të dorëzohet edhe në Komisionin për sistem politik dhe do të...
1127069636

Zaev dhe Cipras vitin e ardhshëm në listën e të nominuarve për Çmimin Nobel për paqe!

Fituesi i çmimit Nobel për paqe Uided Bashaui nga Tunisi, edhe zyrtarisht do ti nominojë për Çmimin Nobel për Paqe për vitin e ardhshëm kryeministrin e Republikës së Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për arritjen...
ajri-750x430

“Ajri i ndotur shkak i aborteve spontane”

Ndotja e ajrit vazhdon të mbetet si një ndër shqetësimet më të mëdha tek qytetarët e Maqedonisë, ku çdo ditë shfaqen shifra alarmante të matjeve. Ndikimi i ajrit të ndotur tek çdo Individ paraqet një rrezik për sëmundje të...
Screenshot_1

Shpallet konkursi për shkollën e dhjetë për lider të ri të kryetarit Ivanov

Është publikuar konkursi i 10-të i trajnimit të liderëve të ri, që e organizon kryetari i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dhe që do të mbahet nga 11 deri 24 shkurt vitin e ardhshëm, informojnë nga kabineti i kryetarit...