Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

Screenshot_1

Shkup, marsh i çadrave të kuqe, marshojnë punëtoret seksuale, striptizeret dhe hot line operatoret

Kolektivi i parë i punëtorëve seksual “Star-star”, në kuadër të fushatës për shënimin e 17 dhjetorit, Ditës ndërkombëtare për “stop” dhunës ndaj punëtorëve seksual njofton se sot do të mbajë marshin tradicional të...
antonio-guterres-780x439

Guterres: Marrëveshja e Prespës është shembull për zgjidhjen paqësore të kontesteve

“Marrëveshja e Prespës midis Maqedonisë dhe Greqisë është shembull për zgjidhjen paqësore të kontesteve transnacionale”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres në fjalimin e Forumit ndërkombëtar...
moti

Moti sot në Maqedoni

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe me reshje të borës. Gjatë mëngjesit temperaturat do të jenë nga -5 gradë celsius deri në -2 gradë celsius, ndërsa gjatë ditë ditës temperaturat do të arrijnë deri 3 gradë celsius. Edhe...
spital_1

Mungon kuadri në klinikën e Transfuziologjisë për pastrimin e gjakut te foshnjave

Maqedonia nuk ka kuadër mjekësor të cilët bëjnë pastrimin e gjakut të foshnjës në barkun e nënës nëse ajo ka komplikime shëndetësore. Rastet e tilla që paraqiten në Maqedoni detyrohen të dalin jashtë shteti për të kryer këtë...
bora-3-696x430

Bora me trashësi gjysëm metra po i afrohet Maqedonisë

Gjatë 24 orëve të fundit pothuajse pandërpre është duke rënë borë në Serbi, kurse trashësia e saj në disa vende ka shkuar edhe mbi gjysmë metër. Trafiku është vështirësuar, kurse shumë linja të autobusëve janë ndërprerë...
Aksident-780x439

“Eurobus”: Autobusi i cili u rrotullua në Leskovac ka qenë në gjendje të rregullt

Autobusi me targa regjistrimi të Maqedonisë, i cili doli nga autostrada Leskovakut në orën 13:45, është pronë e kompanisë “Eurobus” me qendër në Strugë. Ai u nis mbrëmë në ora 19:00 nga Manastiri dhe udhëtoi për në vijën...
oher

Nesër ditë zie në Komunën e Ohrit

Me rastin e vdekjes së kryetarit të Komunës së Ohrit, Jovan Stojanovski, Këshilli i komunës sot do të mbajti seancë të jashtëzakonshme. Në seancën e jashtëzakonshme Këshilli mori vendim që dita e nesërme ta shpall ditë zie në...
MPJ-Maqedoni-780x439

MPJ konfirmon vdekjen e tre personave nga rrokullisja e autobusit në Leskovac

Nga Ministria e Punëve të Jashtme njoftojnë se një burrë i moshës 68-vjeçarë është viktima e parë e identifikuar nga rrokullisja e autobusit në Leskovac të Serbisë. “Është konfirmuar se kanë humbur jetën edhe dy gra, por...
vmro--780x439

OBRM-PDUKM organizon marsh protestues në Veles

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM njoftojnë se sot në orën 13:00 do të organizojë marsh protestues në qytetin e Velesit. “LSDM premtoi rikthimin e të shpërngulurve, ndërsa pas dy vjetëve që janë në pushtet shpërngulja është rritur,...
moti. rruga

“Rrugët e Maqedonisë”: Reshjet e borës vinë nga veriu, të ketë kujdes gjatë vozitjes

Për shkak të rritjes së intensitetit të reshjeve të borës të cilat vinë nga veriu, nga NP “Rrugët e Maqedonisë” u bëjnë thirrje pjesëmarrësve në komunikacion që të ulin shpejtësinë e vozitjes në rrugë gjatë kushteve...