Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

moti

Moti sot në Maqedoni

Moti sot do të jetë me vranësira dhe me kushte të reshje të shiut dhe borës. Temperatura minimale do të jetë zero gradë celsius, ndërsa temperatura maksimale do të arrijë deri dhjetë gradë celsius. Deri ditën e martë moti do...
policia-mk-780x439

Ligji i ri për kundërvajtje, deri në 75 për qind dënime më të ulta (Video)

Deri në 75% dënime më të ulëta për personat fizikë, përcaktimi i gjobave për kompanitë mbi bazë të më shumë kritereve, numri i të punësuarve, të ardhurat e realizuara dhe sjellja e mëparshme, janë pjesë e ndryshimeve të...
jovan-stojanovski-780x439

Vdes kryetari i Komunës së Ohrit

Sot në mëngjes në moshën 48 vjeçare ka ndërruar jetë kryetari i Komunës së Ohrit, Jovan Stojanovski, përcjell Telegrafi Maqedoni. Sipas informacioneve të para, ai kishte vdekur gjatë transportimit në spitalin e përgjithshëm të...
zijadin-sela-960x674

Ziadin Sela i reagon Zaevit: Mos u përziej në punët e Kosovës

Ziadin Sela i sugjeroi që të Zaevi që të i shikoj punët e Maqedonisë dhe të mos përzihet në politikën e brendshme të Kosovës. Pas deklaratës së Zoran Zaevit se themelimi i Ushtrisë së Kosovës ishte i hershëm, Aleanca Shqiptare...
zaev

LSDM qëndron pas deklaratës së Zaevit: Nuk është koha për formimin e ushtrisë

Kryeministri Zoran Zaev i është bashkangjitur qëndrimit të sekretarit gjeneral të NATO-s Jens Stoltenberg se tani nuk ishte koha që të formohet ushtria në Kosovë. Ky qëndrim nuk është vetëm i Zaevit si kryeministër por edhe i partisë...
4564564465

Miratohen plotësimet në propozim-buxhetin 2019

Qeveria i dha dritë jeshile propozim- buxhetit shtesë për vitin 2019. Në mbledhjen e qeverisë janë harmonizuar amendamentet, që dolën nga debati i komisionit për buxhetin e vitit të ardhshëm. Plotësimi i buxhetit ka të bëjë me...
Sela-4-780x439

Prokuroria: Pepiq dhe Mihajllovski kanë goditur Ziadin Selën më 27 prill

Sot në Gjykatën Penale në Shkup vazhdoi gjykimi për 27 prillit dhe hyrjen e dhunshme në Kuvendin e Maqedonisë. Në incizim shihet se si një person nga truma e heq deputetin Ziadin Sela, ndërsa personat tjerë fillojnë ta godasin. Prokurorja...
ali-ahmeti-1

Urimi i Ali Ahmetit për ushtrinë e Kosovës

Sa shumë sakrificë, sa shumë ëndrra, sa shumë përpjekje, sa shumë martirizim ndër shekuj për të ardhë deri të këto ditë të lirisë, pavarësisë, të ushtrisë, të barazisë dhe të perspektivës. Ushtria e Kosovës është edhe...
Drini-i-zi-780x439

Rritet niveli i lumenjve, liqeneve në Maqedoni

Është rritur niveli i lumenjve mbi mesataren për muajin dhjetor në Vardar në Demik Kapi, në Pçinja te Banja e Katllanovës, në Kriva Pallakës në Kriva Pallankë, te Bregllanica në Shtip, te Lumi i Zi në Novac, në Drin të zi në...
Gjykata-Penale-780x439

Anulohet gjykimi për rastin “Toplik”

Seanca gjyqësore për rastin “Toplik” të PSP-së, ku i dyshuar i parë është ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski, për shtije të tokës shjtetërore për ndërtimin e kompleksin “Sonçev grad” në Sopishte dhe...