Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

9000000_1

Qytetarët e Maqedonisë më së shumti humbin letërnjoftime, këtë vit janë humbur mbi 15 mijë

Të dhënat statistikore tregojnë se në Maqedoni më së shumti humbin letërnjoftime. Vetëm në fillim të vitit deri tani janë humbur 15.682 letërnjoftime, apo janë bërë aq shpallje në “Gazetën zyrtare të RM-së”, thotë në...
fishekzjarr

Maqedoni, 500 euro dënim për ndezjen e fishekzjarrëve gjatë natës së vitit të ri

Ministria e Punëve të Brendshme ju bën thirrje qytetarëve që gjatë kohës së festave të mos përdorin fishekzjarrë dhe mjete tjera piroteknike. Sipas Ligjit për kundërvajtje, kundër rendit dhe qetësisë publike një personi që...
Pompeo-780x439

ShBA-të mbështesin marrëveshjen e Prespës

ShBA-të e mbështesin marrëveshjen e Prespës dhe i urojnë udhëheqësisë greke për arritjen e kësaj marrëveshje, ka theksuar Sekretari Shtetëror i ShBA-ve, Mile Pompeo në takimin në Washington me ministrin alternativ për Punë të...
moti

Moti sot në Maqedoni

Moti sot do të jetë më pak i ftohtë se ditët e kaluara. Temperaturat e mëngjesit do të jenë në intervalin nga 0 gradë celsius deri në 1 gradë celsius. Gjatë pasdites pritet të ketë reshje të shiut ndërsa në pjesët e larta...
fëmijë-780x439

Shteti i Maqedonisë më shumë shpenzon për pensionistët se sa për fëmijët

Për çdo 10 denarë të shpenzuar për programe për fëmijë, 15 denarë u shpenzuan në programe për të moshuarit. Shpenzimet e shtetit për fëmijët tregojnë një trend të rënies në krahasim me trendin e rritjes ekonomike, në krahasim...
kuvend

Ligji për amnisti ditën e hënë para deputetëve

Ditën e hënë, më 17 dhjetor, deputetët do të vendosin për amnisti për një pjesë e të akuzuarve për ngjarjet e 27 prillit. Ligjin për amnisti do ta propozon trupi për pajtim dhe mund të përfshi 40 persona nga 70 gjithsej të akuzuar...
Teatri-i-Tetovës-780x439

Keqpërdorime në rikonstruimin e teatrit të Tetovës?

Skele, punëtorë dhe një objekt i cili ende është në fazën e karabinasë. Edhe pas katër viteve nga fillimit i ndërtimit, Qendra Kulturore në Tetovë ende nuk është gati. Punëtorët punojnë në pjesën e jashtme të fasadës. Paralajmërimet...
Screenshot_4

Kammenos do të jep dorëheqje nëse Kuvendi i Maqedonisë miraton Marrëveshjen e Prespës

Partneri i koalicionit në Qeverinë e Greqisë, ministri i Mbrojtjes dhe kryetari i “Grekëve të pavarur”, Panos Kammenos, nuk do të pres që Marrëveshja e Prespës të arrijë në Kuvendin e Greqisë, por menjëherë kur të mbarojnë...
AA1-750x430

Ministri i arsimit, Arbër Ademi nënshkruan Deklaratë për bashkëpunim me Shkollën Ndërkombëtare për Studime të Holokaustit

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Dr.Arbër Ademi dhe drejtoresha e Shkollës Ndërkombëtare për Studime të Holokaustit në kuadër të  “Yad Vashem”, në Jerusalem, nënshkruan Deklaratën e përbashkët për bashkëpunim ndërmjet...
agencija

Qeveria do ta mbyll Agjencinë për Punësim në Maqedoni?

Nuk do të  ketë më agjenci për punësim në Maqedoni. Siç duket Qeveria po harton një ligj për mbylljen e këtij institucioni dhe punët në të ardhmen do ty kryej Byroja për Punësim. Nga agjencia për Punësim nuk kemi ndonjë informacion...