Sunday, 25 July 2021 | Lajme: 0

Maqedoni

061-780x439

Qeveria e ShBA-ve dhuron pajisje dhe automjete speciale MPB-së (Foto)

Ambasadori i ShBA-ve, Jess Bailey sot në Ministrinë e Punëve të Brendshme dha dhurimin e pajisjeve dhe automjeteve Repartit për punë kufitare dhe emigrim dhe Sektorit për zbulim kriminal dhe analizë pranë Repartit për gjetjen e krimit...
Screenshot_1

Sasho Mijallkov ofron garanci prej një milion euro për të dalë nga burgu i Shkupit

sh-drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov ka ofruar garanci prej një milion euro për të dalë nga burgi “Shkupi” në Shuto Orizare, konfirmoi avokati i tij Ljupço Shvrgovski. Për garancinë e ofruar duhet të vendos gjykatësi në procedurë...
borë-780x439

Vjen bora dhe ftohti në Maqedoni

Sot pasdite si dhe gjatë natës do të ketë reshje të borës me intensitet të dobët ndërsa temperaturat gjatë ditës së nesërme do të bien ndjeshëm. Nesër në orët e mëngjesit do të ketë reshje të lehta të dëborës ndërsa...
papa-780x439

Papa Françesku më 7 maj do ta vizitojë Maqedoninë

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku, do të vizitojë Republikën e Maqedonisë më 7 maj të vitit të ardhshëm, njoftojnë nga shërbimi i shtypit të Qeverisë. “Shenjtëria e tij, Papa Françesku, duke pranuar ftesën e autoriteteve...
mobile-ambulance-500x500

Shërbimet mobile do të zëvendësojnë mungesën e mjekëve në zona rurale

Ministi i Shëndetësisë Venko Filipçe në edicionin e sotëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në televizionin Alsat ka shpjeguar zgjidhjen e problemit të mungesës së mjekëve në zonat rurale. Ministri i Shëndetësisë njoftoi...
BD103136-73C1-407C-89B4-C37CC9B08B94_cx4_cy8_cw96_w1023_r1_s

Maqedonia do të krijojë agjenci për rritjen e cilësisë në arsim

Për t’u ngritur cilësia në arsimin e lartë në Maqedoni nevojiten reforma të thella, me shumë mjete financiare për hulumtime shkencore si dhe harmonizim i programeve mësimore me kërkesat e tregut të punës, thonë njohësit e kësaj...
sdsm-vmro_logo-860x680-780x439

LSDM: Të gjithë institucionet punojnë për ajër të pastër dhe mjedis të pastër jetësor

Nëpërmjet një kumtese nga partia maqedonase në pushtet thuhet se “pas injorimit për një dekadë, Qeveria e udhëhequr nga LSDM dhe të gjitha institucionet punojnë në sigurimin e ajrit të pastër dhe mjedisit të pastër jetësor”. Ata...
Screenshot_1

Sot dëgjohen dëshmitarët e fundit për dhunën e 27 prillit në Kuvend

Gjykimi për ngjarjet e 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvend vazhdon sot në Gjykatë Penale me dëgjimin e pesë dëshmitarëve e të propozuar nga mbrojtja e të akuzuarit Bogdan Ilievski “Betmen”. Sipas njoftimeve nga kryetarja...
moti

Moti sot

Moti do të jetë me vranësira dhe me reshje të shiut. Në pjesët malore të vendit do të ketë edhe reshje të borës. Temperaturat gjatë mëngjesit do të jenë nga -6 deri -1 gradë celsius, ndërsa temperatura gjatë ditës pritet të...
vardari-shkup_1544625346-4768138

Është rritur dyfish niveli i ujit në të gjithë lumenjtë e Maqedonisë

Niveli i ujërave gati se në të gjithë lumenjtë e Maqedonisë është dyfish më shumë në krahasim me mesataren e dhjetorit, tregojnë matjet e sotme të Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike. Rritje më të madhe për rreth shtatë...