Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Kulturë

0-02-04-c05f830070bf19e611c1b900b433a41b5fb6f208c31fa6a7d5879d0d1ca39c05_full

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot ka zhvilluar takim pune me udhëheqësinë dhe anëtarët e Ansamblit folklorik “Vapcarov”

Në këtë takim, ministrit të Kulturës, Ademi iu nda mirënjohje për përkrahjen që Ministria e Kulturës ia jep këtij ansambli me renome. Në këtë takim, ndër të tjera, u bisedua edhe për aktivitetet e deritanishme të këtij ansambli,...
Screenshot_1

Simfonia e nëntë e Betovenit në koncertin e Filarmonisë

“Luftë, shpresë, fitore” është titulli i koncertit të sontëm simfonik i Filarmonisë të Maqedonisë, në të cilin për herë të parë në Maqedoni do të jetë mysafir dirigjenti i njohur austriak Gustav Kun. Nën shkopin e Kun,...
Screenshot_1

Fillon Festivali i 37-të i xhazit në Shkup

Me performancën e pianistit britanik të xhazit Aleksander Hokins, i cili për këtë koncert vjen special nga Londra, sot në Operën dhe Baletin e Maqedonisë do të fillojë Festivali i 37-të i xhazit në Shkup. Deri të dielën, 21 tetor,...
Screenshot_1

Në Dibër hapet Festivali “Oda Dibrane”

 Në Dibër u mbajt mbrëmja e parë e edicionit të 24-t  të Festivalit “Oda Dibrane”, që tradicionalisht mbahet në qytetin Peshkopisë të Shqipërisë. Festivalin e hapën kryetari i Dibrës i Dibrës Ruzhdi Lata dhe  kryetari i...
134384213

“Vera e Ohrit” do të bashkëpunojë me Festivalin e Lubjanës

Festivali “Vera e Ohrit” dhe Festivali i Lubjanës do të bashkëpunojnë dhe do të negociojnë në mënyrë të ndërsjelltë me emra të mëdhenj botërorë të muzikës klasike. Drejtoresha e “Verës së Ohrit”, Natasha...
134509136

Ekspozitë – “Modernizmi kosovar-abetarja arkitektonike”

Në Muzeun e Qytetit të Shkupit sot do të hapet ekspozita “Modernizmi kosovar-abetarja arkitektonike”. Autorë të ekspozitës janë prof. Ilir Gjinolli dhe prof. Lulzim Kabashi. “Ekspozita ‘Modernizmi kosovar’...
134502202

Ekspozita fotografike “Unë jam Shqiptar” më 15 tetor në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë

Ekspozita fotografike kushtuar diasporës shqiptare ndër shekuj “Unë jam SHQIPTAR” në organizim të Muzeut Historik Kombëtar të Shqipërisë, Galerisë Kombëtare të Maqedonisë dhe Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore...
133933333

“Kavaleria Rustikana” në Operën dhe Baletin e Maqedonisë

Opera dhe Baleti i Maqedonisë sonte do të performojë operën “Kavaleira Rustikana” nga Pjetro Maskanji, me regji të të ftuarit nga Italia – Xhandomeniko Vakari dhe nën dirigjimin e Ivan Eminoviqit. Do të marrin pjesë...
134499726

Përfundoi festivali i parë i ndriçimit “Skopje Light Art District”

Disa mijëra vizitorë në tri ditët e fundit kanë pasur mundësinë që të shijojnë ekspozitat e artit të ndriçimit, performanca dhe instalime të 23 artistëve të ndriçimit nga vendi dhe të huaj në festivalin e parë të ndriçimit...
134498865

Nesër ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oskari i Artë Olimpik”

Nesër do të mbahet ceremonia solemne e ndarjes së “Pesë Oskarëve të Artë Olimpik”, në organizim të ish kampionit botëror dhe olimpik në mundje dhe sportistit më të mirë të Republikës së Maqedonisë në shekullin...