Tuesday, 26 May 2020 | Lajme: 0

Kulturë

119859479

Ermonela Jaho, këtë muaj në Operën Kombëtare të Uashingtonit

Ermonela Jaho, sopranoja e njohur shqiptare me famë botërore, do të vazhdojë me performancat e saj që i japin gjithmonë emocion e magji publikut. Pasi ka pushtuar teatrot e Londrës, Nju Jorkut, Bolonjës e Parisit, këtë muaj ajo do...
99625579

Gala koncert me rastin e 70 vjetorit të Operës së Maqedonisë

Opera dhe Baleti i Maqedonisë me rastin e 70-vjetorit nga Opera e Maqedonisë do të mbajë gala koncert në të cilin do të marrë pjesë e gjithë paria, solistë dhe orkestra dhe kori i OBM-së. Në koncert do të performohen arie, duete,...
133660535

Vepra e Musine Kokalarit promovohet në Panairin e librit në Milano

Deti Adriatik si lidhës dhe përshkues i kulturave të vendeve në brigje të tij: “Deti epet për t’u përshkuar” është emërtuar nisma e Rajonit të Puglia-s, Fondacionit Gramsci në Puglia, Shtëpisë Botuese Besa (pjesë...
122194588

Filarmonia do t’i mbyllë 40-të Ditët e muzikës së Maqedonisë

Dyzet Ditët e muzikës së Maqedonisë do të përfundojnë sonte me koncert simfonik të Filarmonisë së Maqedonisë. Solist do të jetë violonçelisti Gal Faganel (Sllovenia/SHBA, ndërsa koncertin do ta udhëheqë dirigjenti britanik Kris...
133648454

Shfaqja “Nga Cyrihu me dashuri!!!” në “Tango festin” e 13

Shfaqja “Nga Cyrihu me dashuri!!!” e Universitetit për arte të bukura të Cyrihut, Zvicër, sonte do të shfaqet në Teatrin popullor të Maqedonisë në kuadër të festivalit të 13 të vallëzimit bashkëkohor “Tango fest...
133645601

“Një shfaqje teatri…” e Prishtinës do të shfaqet në Shkup

Shfaqja e Qendrës Multimedia “Një shfaqje teatri me 4 aktorë me disa derra me disa lopë me disa kuaj me një kryeministër me një milka e me disa inspektorë vendës e ndërkombëtarë” do të jepet nesër, në Teatrin e dramës...
133644351

Kadare merr Çmimin ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, në Kosovë

Ministria e Kulturës së Kosovës në një ceremoni të organizuar ka ndarë Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, për shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare. Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare erdhi në Prishtinë...
133639534

Hapje e ekspozitës “AP 2016 / Young Art” e artistëve të rinj kosovarë

Në galerinë nacionale të Maqedonisë – objekti Stacioni i vogël, sonte do të jetë mysafire Galeria nacionale e Kosovës me ekspozitën “AP 2016 / Young Art”  – që është projekti më i mirë i realizuar në Kosovë...
133639534

“AP 2016 / Young Art” – ekspozitë e artistëve të rinj kosovarë në Shkup

Galeria Kombëtare e Maqedonisë (GKM) do të jetë nikoqire e Galerisë Kombëtare të Kosovës e cila do të prezantojë projekt konceptual i titulluar “AP 2016 / Young Art” të pesë artistëve të rinj kosovarë të cilët kanë...
133638495

Ekspozitë e Omer Kaleshit në galerinë e ASHAM

Në Sallonin ekspozues të Akademisë së shkencave dhe arteve të Maqedonisë, sonte prej orës 19 do të hapet ekspozita e veprave të piktorit shqiptar nga Maqedonia dhe me karrierë botërore Omer Kaleshi, i cili para tre vitesh e fitoi...