Tuesday, 26 May 2020 | Lajme: 0

Kulturë

134495340

Hapet edicioni i 17-të i festivalit “Teatri shqiptar në Maqedoni”

Në Qendrën për Kulturë në Dibër, mbrëmë u hap fillon edicioni i 17-të i festivalit “Teatri shqiptar në Maqedoni”. Nderi, që të prezantohen të parët para publikut të Dibrës u takoi anëtarëve të Ansamblit nacional...
134468736

FIKF “Vëllezërit Manaki” përfundon me çmime për kinematografët më të mirë

Me ndarjen e çmimeve “Kamera 300″, në Manastir sonte do të përmbyllet Festivali i 39-të Internacional i Kamerës së Filmit “Vëllezërit Manaki” i cili që nga e shtuan e kaluar u mbajt nën moton “Heqim kapelën”...
134480882

Në Kërçovë sonte shfaqet filmi “Të thyer” nga Edmond Budina

 Në Qendrën e Kulturës “Koço Racin” në Kërçovë sonte adhuruesit e artit filmik do të kenë mundësi ta ndjekin filmin “Të thyer” në regji të Edmond Budinës. Në film rrëfehet fati i personazhit Jani Budi...
132321323

Filarmonia e Maqedonisë e fillon sezonin e ri me koncertin “Mëngjesi i ri”

Me koncertin “Mëngjes i ri” në të cilin do të paraqitet pianisti me renome nga Franca, Luka Debarg, sot do të hapet sezoni i koncerteve të Filarmonisë së Maqedonisë. Debarg, i cili është laureat i garës prestigjioze “Çajkovski”...
333

Ministri Ademi: “Jemi duke e lehtësuar bashkëpunimin kulturor me RP të Kinës dhe vendet e EQL

Mbrëmë në Muzeun e Arteve Bashkëkohore u shënua “Festa e mesvjeshtës” kineze, ku mysafirët i përshëndetën ambasadorja e RP të Kinës, Shkëlqesia e saj, Jin Lisjen dhe ministri i Kulturës, Asaf Ademi, i cili me këtë rast theksoi...
133955168

“Shëruesi” i Gjorçe Stavreskit – kandidat maqedonas për “Oskar”

Filmi “Shëruesi”, në regji të Gjorçe Stavreskit do të jetë kandidat kombëtar i Republikës së Maqedonisë për çmimin “Oskar për film më të mirë nga vendet jo angleze për vitin 2019, kumtoi Shoqata e Punonjësve të Filmit. Vendimi,...
134463859

Ademi mori pjesë në manifestimin “Mbrëmja e poezisë turke Jahja Kemal Bejatli”

Ministri i Kulturës Asaf Ademi mori pjesë në manifestimin ndërkombëtar “Mbrëmja e poezisë turke Jahja Kemal Bejatli”, organizuar nga Lidhja e Organizatave Joqeveritare Turke në Maqedoni (MATUSITEB), i cili, u mbajt në...
134461308 (1)

Gjashtë koncerte në edicionin e 22-të të Festivalit të muzikës bluz dhe soul

Edicioni i 22-të i “Bluz dhe Soull Festivalit” në organizim të Drejtorisë për Kulturë dhe art-Shkup do të mbahet tre ditë para fundjavës së ardhshme në tavernën “Qyteti i vjetër” (Temov) në Çarshinë e...
134196637

Pesë çmime për “Tobin” të Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj në festivalin në Podgoricë

Shfaqja “Tobi” i Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj fitoi pesë çmime në Festivalin e 7-të Ndërkombëtar të Kukullave në Podgoricë. Siç njoftoi Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj, Tobi fitoi : Gran-pri për shfaqjen më...
134448915

“Trëndafili i artë” për regjinë më të mirë në filmin “Mejking Of”

Çmimin special për regjinë më të mirë “Trëndafili i artë” e fitoi filmi nga Maqedonia “Mejking Of” i regjisorit Kuzman Kuzmanovski në edicionin e gjashtë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Tregimi...