Tuesday, 26 May 2020 | Lajme: 0

Kulturë

134447189

Në Kumanovë do të mbahet festivali “Кumanovo hangout music festival”

“Instituti për shkencë, art, kulturë dhe sport” dhe The Yard Lounge Bar Kumanovë janë organizatorë të festivalit “Кumanovo hangout music festival”, i cili do të mbahet më 14 dhe 15 shtator, informoi sot, drejtori...
134408635

Fillon “MakeDoks”, 70 filma deri më 23 gusht

Festivali i nëntë i filmit dokumentar kreativ “MakeDoks”, sonte  në Kurshumli Han do të fillojë me filmin e bashkproduksionit të shkurtër “Vaj-faj plaza Kuba” e regjisorit Adrijan Keltenbor,  dhe dokumentari...
134403806

Përfundojnë përgatitjet për Mbrëmjet e 57-ta strugane të poezisë

Përfundojnë përgatitjet e fundit për Mbrëmjet e 57-ta strugane të poezisë që do të mbahen nga data 22 deri më 27 gusht në Strugë. Detajet rreth edicionit të sivjetshëm, Drejtoria e MSP do t’i komunikojë sot në konferencë...
134405682

“Në agoni” nga Kërlezha në “Verën e Ohrit”

Në kuadër të festivalit “Vera e Ohrit” sonte, në hollin e kishës “Shën Sofja”, do të luhet shfaqja teatrale “Në agoni” nga Mirosllav Kërlezha. Rolin e Laura Lenbahova do ta luajë Nela Koçish, ...
133328521

Lençe Zdravkin dhe Omer Kaleshi, fitues të çmimit “Nënë Tereza”

Humanistja nga Velesi Lençe Zdravkin dhe piktori i famshëm me karrierë botërore dhe me origjinë nga Kërçova Omer Kaleshi, janë fitues të çmimit shtetëror “Nënë Tereza” për vitin 2018. Vendimin e ka miratuar Këshilli...
133653147

Tre artistë shqiptarë në Festivalin “Vera e Ohrit”

Në Edicionin e sivjetmë të Festivalit “Vera e Ohrit” do të performojnë edhe tre artistë shqiptarë: pianisti dhe kompozitori Robert Bisha, kitaristi Drilon Çoçaj, si dhe flautisti Elvis Rudi dhe pianisti Marin Gjollma. Koncerti...
134396832

“Vajza me telat” dhe Orkestra kamertale e Kazikastanit “Akademia e solistëve” në “Verën e Ohrit”

Programi dramatik i festivalit “Vera e Ohrit” sonte vazhdon me shfaqjen teatrale “Vajza me telat” nga Marjan Neçak dhe Maja Hërgoviq, projekt i cili vjen si bashkëpunim i Teatrit Popullor slloven SNG Drama Lubjanë...
134395339

Vepra artistike nga Shkupi për Athinën

Qyteti i Shkupit do ta organizojë transportin e veprave të donuara artistike të cilat janë mbledhur në suaza të aksionit humanitar “Dhuro art” në shenjë solidariteti pas zjarrit i cili muajin e kaluar e përfshiu Greqinë. Aksioni...
134394734

“Mbrëmje kubaneze” në “Verën e Ohrit”

Vallëzime të njohura kubaneze nga zhanre të ndryshme do të ofrojë grupi “Ekos Flamengo” në kuadër të “Mbrëmjes kubaneze” të paraparë për ditën e 26-të të edicionit të sivjetmë të festivalit “Vera...
132355800

Në “Verën e Ohrit” mbrëmje me violonçelën e Aleksandar Knjazev

Dita e parë e festivalit nga gjysma e dytë e “Verës së Ohrit” në program është koncerti i violonçelistit rus Aleksandar Knjazev, në skenën e kishës katedrale “Shën Sofia”. Knjazev është laureat i shumë...