Tuesday, 26 May 2020 | Lajme: 0

Kulturë

download

Fillon sot “Skopje Street Festival”, edicioni i gjashtë

Në parkun e qytetit në Shkup, në ora 17:00 do të fillojë edicioni i gjashtë i “Skopje Street Festival”, që do të mbahet këtë fundjavë. Festivali këtë vit përfshinë pesë aktivitete: grafite, street ball mes kafiterive të...
1 1

Matka është fituese e çmimit “Muzeu i vitit“

Qendra ekspozuese Matka është fituese e çmimit „Muzeu i vitit“, çmim të cilin e ndan ICOM (International Council of Museums) – Maqedoni. Çmimi ndahet me rastin e 18 Majit – Dita Ndërkombëtare e Muzeve për Arritje të Veçanta...
Panairi-i-librit_3

Hapet Panairi i librit, 70 shtëpi botuese në “Boris Trajkovski”

Shkupi prej nesër deri më 9 maj, do të jetë nikoqir i panairit të 30 të librit. Janë rreth 70 shtëpi botuese që vijnë nga vendi dhe fqinjët. Nuk kishte si t’i mungojë këtij panairi edhe libri shqip, që sillet nga shtëpitë botuese...
Çun-Lajçi-në-Librarinë-e-Çarshisë-Shkup-1

Mbrëmje poetike me të madhin Çun Lajçi

Mbrëmje poetike me artistin e madh nga Kosova, Çun Lajçi, të premten në ora 18:30 në Librarinë e Çarshisë në Shkup. Në këtë mbrëmje do të bëhet promovimi i librave të fundit të tij dhe recital i poezive rrëqethëse.
30122885-10210758561656253-744634751-o_1522869456-4184225

SH.B. “Shkupi”, 100 libra për Klubin e librit “Naim Frashëri”

Në kuadër të grupit letrar pran Shkollës Fillore” Naim Frashëri” -Studeniçan, Shkup këtë vit nën udhëheqjen e profesoreshës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, Mimoza Mustafai –Jonuzi, është themeluar edhe Klubi i librit”Naim...
133831931 (1)

Shpallje e fituesit të “Kurorës së Artë” për vitin 2018

Këshilli drejtues dhe Drejtoria e Netëve Strugane të Poezisë sot, tradicionalisht në Ditën Botërore të Poezisë 21 Marsit, do ta shpallë fituesin e çmimit “Kurora e Artë” për vitin 2018. Shpallja e bartësit të kurorës...
Baleti-vjenez-780x439

“Baleti i Vjenës 2018”- atmosfera e Vjenës në Shkup sonte

Sonte në hotelin “Aleksandar Palace”, vizitorët përsëri do kenë mundësinë të zbaviten në manifestimin kulturor “Baletin e Vjenës 2018”. Organizatorët, Shoqata për bashkëpunim kulturor “Johann Strauss” dhe sponzori Amabasada...
134155223

Aziri hapi edicionin e 26-të të manifestimit tradicional “Takimet Poetike të Karadakut”

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës Valmir Azri dje në Likovë e hapi edicionin e 26-të të manifestimit tradicional “Takimet Poetike të Karadakut”. Ky manifestim tashmë i kthyer në traditë për poetët dhe dashamirët...
99545608

“Rrëfime grash” me Filarmoninë e Maqedonisë

Koncert simfonik i titulluar “Rrëfime grash” do të mbajë Filarmonia e Maqedonisë në të cilin soliste do të jetë pianistja ruse nga Gjermania Ollga Sheps, ndërsa orkestrën do ta udhëheqë dirigjentja Elena Mitrevska e cila...
134146129

Themelohet Ansambli i këngëve dhe valleve shqipe në Republikën e Maqedonisë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e saj të 57 – të mori vendim për themelimin e Ansamblit të këngëve dhe valleve shqipe në Maqedoni. Pres shërbimi i Qeverisë kumtoi se “për shkak të kultivimit të këngëve...