Tuesday, 26 May 2020 | Lajme: 0

Kulturë

133697871

Festivali i 12-të ndërkombëtar rrugor “Baskerfet” në Maqedoni

Më 16 qershor në sheshin “Maqedonia” në Shkup fillon Festivali i 12-të rrugor “Baskerfest”. Sipas programit të paraparë dhjetëditor në Shkup, festivali do të vazhdojë nëpër më shumë qytete në shtet. Priten...
Vanessa-Mae-1

Koncert i violinistes Vanesa Mej në Vip Arenën “Boris Trajkovski”

Violinistja e njohur britanike Vanesa Mej sonte do të mbajë koncert në Vip Arenën “Boris Trajkovski” në Shkup që do të jetë paraqitja e vetme e muzikantes së njohur në rajon. Koncertin e organizon Pragma produksioni me mbështetje...
133693235

Hapet Pavijoni i Maqedonisë në Bienalen e 57-të të Venecies

Në hapësirën prestigioze ekspozuese Arsenale në Venecia dje solemnisht është hapur pavijoni i Maqedonisë në kuadër të edicionit të 57-të të revysë më të madhe dhe më prestigjioze internacionale të artit në botë – Bienalja...
133197404

Ekspozitë e gradave nga etno muzeu më i vogël në fshatin Xhepçishtë

Në muzeun e Luftës së Maqedonisë sot do të hapet ekspozitë e gradave (faleristikë) në organizim të Etno muzeut më të vogël nga fshati Xhepçishtë, Tetovë. Në shtatëdhjetë stema do të prezantohen rreth 10.000 grada dhe tridhjetë...
133691285

Çmimi i parë në Itali për film të xhiruar nga fëmijët nga Shtëpia “11 Tetori”

Shtëpia për fëmijë pa prindër “11 Tetori” është fitues i çmimit të parë për filmin më të mirë në Bari, Itali, në festivalin rajonal për film dhe vizatime për fëmijë – Bene-Male. Bëhet fjalë për filmin...
133690017

Java e filmave turq në Shkup

Me projeksionin e filmit “Rrëfimi i gjatë” në regjim të Osman Sinav, sonte në teatrin Popullor të Maqedonisë fillon Java e filmave turq. Deri më 14 maj publiku do të mund t’i shikojë filmat “Vallëzim me kojotët...
133672587

Hapje e edicionit të 45-të të Netëve operistike të majit me premierën e “Traviata”-s së Verdit

 Edicioni i 45-të i Netëve operistike të Majit, tradicionalisht më 9 maj, do të hapen me premierën e “Traviata” nga Verdi, krijim i ri në regji të Verena Shtojber nga Gjermania dhe me sopranon Ana Durlovski në rolin kryesor....
133686060

Festivali internacional i monodramës “Bitola 2017″

Dita e fundit garuese e Festivalit internacional të monodramës “Bitola 2017″ do të fillojë me monodramën “Irena ose nuk mundem më shumë” në performim të aktores Morel Knez nga Instituti teatral slloven-Lubjanë,...
133680089

Fillon festivali i gjashtë “Shkupi Kreativa 2017″

Nën moton “Krijo, bashkëkrijo” (Do create! Co Create!), sonte në Qendrën rinore të kulturës do të fillojë festivali i gjashtë për industri kreative “Shkup Kreativa 2017″. Mbështetës edhe këtë vit është...
133635019

Në shitje biletat për koncertin e parë të Filarmonisë në sallën e parë

Filarmonia e Maqedonisë kumtoi se prej sot do të lëshohen në shitje biletat për hapjen solemne të sallës së re të koncerteve më 21 maj. Biletat do të jenë me çmim prej 2.500 dhe 3.000 denarë dhe mund të furnizohen në biletarinë...