Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Shkup

Bashkia-e-Shkupit-1-780x439

Janë shterur mjetet për subvencione për elektro-trotinetët në Shkup

Bashkia e Shkupit informon qytetarët se mjetet janë shterur mjetet e parapara për subvencione për blerjen e elektro-trotinetëve, gjegjësisht sot deri në ora 15:00 kanë ardhur 109 kërkesa. Me këtë, kushti i thirrjes publike është...
Награди-13-Ноември-1-780x439

Ndahen çmimet “13 Nëntori” për ditën e çlirimit të Shkupit

Me rastin e 74-vjetorit të çlirimit të qytetit të Shkupit, në Orkestrën Filarmonike të Maqedonisë u ndanë çmimet “13 Nëntori”, ndërsa fituesit e këtij viti u prezantuan nga kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov. Në...
1-514-750x430

Tragjedi në Kumanovë: Shqiptari nga Sllupçani goditet për vdekje nga makina BMW, dhe la pas tre fëmijë të mitur (FOTO)

Bashkim Demiri, 39-vjeçar, ka ndërruar jetë në Spitalin e Kumanovës pas lëndimeve të rënda që i ndjeri ka marrë nga goditja e një veture – BMW me targa të Kumanovës, ndërsa drejtohej nga një 23-vjeçar nga fshati Likovë, shkruan...
autobus-768x448

Nuk do të shtrenjtohen biletat e NQP “Shkup”

Ndërmarrja Qarkulluese Publike “Shkup” nuk do t’i shtrenjtojë biletat për transportin publik, pavarësisht rritjes së çmimeve të derivateve të naftës. “Informacionet e plasuara në disa media të caktuara se po shtrenjtohen biletat...
aksident-780x439

Shkup: 31 aksidente gjatë fundjavës, tre persona rëndë të lënduar

Një këmbësorë, një vozitës i motoçikletës dhe një shofer automjeti kanë marrë lëndime të rënda trupore, ndërsa 17 kanë përfunduar me lëndime të lehta në 31 aksidente që ndodhën gjatë fundjavës së kaluar në qytetin e...
monstra

Sot vazhdon gjykimi për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për rastin “Monstra”, i cili ka të bëjë me vrasjen e pesëfishtë më Liqenin e Smillkovës më 12 prill të vitit 2012. Në seancën e fundit më 25 tetor, dëshmuan ekspertë...
prekje-750x430

Arrestohet 20 vjeçari, prekte femrat në Çair duke kaluar rrugës

Policia e Çairit ka arrestuar një 20 vjeçar, për shkak të denoncimit se ka shqetësuar disa persona të gjinisë femërore, transmeton Gazeta Lajm. “Më datë 07.11.2018 në ora 19 e 30 minuta, në Stacionin policor Çair është arrestuar...
shkup-ndotja

Shkupi edhe sot në TOP 10 qytetet me ajër më të ndotur në botë

Qyteti i Shkupit sot gjendet në 10 vendet e para të botës për nga ndotja e ajrit, përcjell Fakte. Këto të dhëna i marrim nga ueb faqja “air visual”. Sipas të dhënave të “Ajri im”, në Karposh kemi matur grimcat 71 PM për...
nënë-tereza-spitali-780x439

Sulmohet një motër medicinale në Qendrën Klinike në Shkup

Një motër medicinale e Klinikës për Anestezi, Reanimacion dhe Mjekim Intensiv, sot në mëngjes rreth orës 09:30 është sulmuar fizikisht nga familja e një pacienti i cili ka ndërruar jetë mbrëmë. Motra medicinale së pasi është...
rryma-750x430

Një pjesë e Shkupit pa energji elektrike

Nga “EVN” Maqedoni informojnë se për shkak të aktiviteteve teknike në rrjeta e furnizimit të shpërndarjes, disa pjesë të Shkupit do të mbesin pa energji elektrike. Prej orës 8:30 deri 16:00 pa energji elektrike do të mbetet një...