Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

bo_1499838259-5913758

Botës po i vjen fundi: Ja çfarë thonë shkencëtarët (Video)

Toka ka hyrë në etapën e gjashtë të anihilimit biologjik të jetës së egër. “Zhdukja e kafshëve po ndodh”, paralajmërojnë shkencëtarët “dhe është më e egër nga sa mendohej fillimisht”. Ata kanë analizuar specie të...
115463332

Nxehtësia në planetin Tokë po zhvillohet për 140 për qind më shpejtë se pritshmëritë

Nxehtësia në planetin Tokë është duke u zhvilluar për 140 për qind më shpejtë se që pritej, tregojnë studimet më të reja klimaterike të publikuara në revistën Zhurnali klimaterik. Të dhënat e reja të sistemit për përpunimin...
Stephen Hawking

Parashikimi ogurzi i Hawking: Temperaturat në Tokë do të shkojnë 250 gradë

Fizikanti me famë botërore Stephen Hawking ka lëshuar një paralajmërim tronditës, që mund të rezultojë fatal për fatin e njerëzimit. Në një intervistë të dhënë për “BBC” me rastin e 75-vjetorit të lindjes, Hawking ka bërë...
dielli 1

Shokojnë shkencëtarët: Ja çfarë po ndodh me diellin dhe si do jenë temperaturat në vazhdim

Dielli së shpejti do të hyjë në një cikël aktiviteti shumë të dobët. Ky moment pritet të vijë brenda dy vitesh, por bëhet fjalë për një fakt krejt natyral, pasi edhe shkencëtarët nuk janë në gjendje të përcaktojnë se çfarë...
largea_nasa-655x3561433401997

NASA e zgjeroi familjen e vet me 12 astronautë të rinj

Agjencia amerikane e gjithësisë NASA zgjodhi 12 astronautë të rinj në konkursin e vet më të madh të organizuar deri më tani, transmeton BTA. Para një viti e gjysmë, konkursi për astronautë ishte publikuar dhe në të u paraqitën...
univers

Mistere kozmike: Çfarë ka në skajin e Universit?

Universi ynë po zgjerohet vazhdimisht dhe, bazuar në vëzhgimet gjatë dy dekadave të fundit, mendohet se po ndodh gjithnjë e më shpejtë. Kjo shtron pyetjen: çfarë po zgjerohet dhe çfarë ka në skaj? Këtu gjërat bëhen pak të ndërlikuara....
asteroid04

NASA: Asteroidi “potencialisht i rrezikshëm” do i afrohet Tokës më 19 prill

Asteroidi “2014JO25”, me diametër prej një kilometër, është nisur drejt Tokës dhe bie në kategorinë e “objekteve potencialisht të rrezikshme”, por do të kalojë në largësi të sigurt nga planeti ynë, thonë ekspertët. NASA...
133572379

Toka ka një kontinent të ri?!

Toka ka një kontinent të ri? Të paktën këtë propozim kanë bërë një grup prej 11 gjeologëve, të cilët kanë propozuar që rajoni i Oqeanit Paqësor që gjendet në lindje të Australisë mes Zelandës së Re dhe Kaledonia e Re, të...
1-19-620x330

NASA: Pamjet e fotografuara në Mars janë të vërteta

Më 1976, Shtetet e Bashkuara dërguan disa sonda në Mars, të njohura si Viking 1 dhe Viking 2. Viking 1 u lançua më 20 gusht, 1975 dhe Viking 2 u lançua në shtator të vitit të njëjtë. Që të sondat fotografuan sipërfaqen e Marsit...
1-483-780x439

Zbulimi që mund të ndryshojë historinë e njerëzimit! (Foto)

Zbulimi i disa strukturave në Antarktidë me një ngjashmëri të tmerrshme me piramidat e Egjiptit, ka habitur shkencëtarët dhe nëse konfirmohet që bëhet fjalë për vepra të dorës së njeriut, mund të ndryshojnë krejtësisht historinë...