Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

nasa-asteroid

Një asteroid është nisur drejt Tokës?!

Medie të huaja shkruajnë se drejt planetit tonë po lëviz një asteroid sa një bjeshkë e vogël. Edhe pse, sipas përllogaritjeve, pritet që ai pas 150 vjetëve ta godasë Tokën, frika nga katastrofa është e madhe. Siç supozohet, goditja...
maxresdefault

Krijohet xheli i cili ndalon gjakderdhjen (Video)

I prodhuar në kompaninë e vogël bioteknologjike “Suneris” në Amerikë, “VetiGel” është ngjitëse e re mjekësore e krijuar nga polimeret me bazë bimore. I zhvilluar nga Xho Landolina, student në Universitetin...
trekendshi

Trekëndëshi i Bermudës ka piramida misterioze prej qelqi (Video)

Janë gjetur dy piramida gjigante nënujore, të bëra prej qelqi, por  Ushtria amerikane ndaloi kërkimet e mëtejshme. E gjithë kjo thuhet te jetë të Trekëndëshit të Bermudës. Këto ndërtesa të çuditshme, në një thellësi prej...
phila_3105012c

Fotografit e parë në histori nga një kometë (Foto)

Të mërkurën u publikuan shumë fotografi, për të cilat pohohej se janë bërë nga kometa. Në fakt, fotografitë nga sonda “Rozetta”, ishin bërë disa kilometra larg kometës. Pasi roboti “File” zbarkoi me sukses në kometën...
shkenca-620x330

Disa kuriozitete nga Shkenca

I keni përsëritur shpesh gjatë shkollimit por i keni harruar. Ne ua përkujtojmë ato. 1. Shpejtësia e dritës është 186,000 milje/sekondë. Dritës i duhen 8 min e 17 sek, për të udhëtuar nga dielli në sipërfaqen e Tokës. 2. Në...
ringwoodite-and-the-water-cycle

A ka “oqeane” të fshehur brenda Tokës?

Zbulimi rastësor i një shkëmbi misterioz i mbështjellë brenda një “diamanti”, i ka bërë shkencëtarët të pyesin se si oqeanet tona janë formuar dhe çfarë mund të jetë nën këmbët tona… Ne dimë më shumë për sipërfaqen...
1412799582262_wps_18_Astronomers_have_discover

Shkencëtarët zbulojnë një fenomen të ri

Astronomët kanë zbuluar një vrimë të zezë, e cila konsumon gaz nga një yll i afërt. Vrima e zezë e cila njihet si P13 është e vendosur në periferi të galaksisë NGC7793, me një distancë prej 12 milionë vite dritë larg nga Toka. Sipas...
130422044241-verjee-pkg-one-way-trip-to-mars-00002812-story-top

NASA teston anijen kozmike që do të çojë njeriun në Mars

Një anije kozmike e dizenjuar që një ditë të dërgojë austronautët në planetinj mars do të jetë gati në dhjetor për të kryer testet e para. Agjencia Amerikane e Aeronautikës ka bërë të ditur se në fund të vitit anija, e quajtur...
nasa

NASA: Plane të reja për në hapësirë

Në pak vite, për herë të parë që prej daljes në pension të Space Shuttle, SHBA-ja do të ketë një zgjidhje për astronautët dhe ndoshta edhe për pasagjerët e thjeshtë për të shkuar në hapësirë dhe pse jo edhe në planetin...
k-euml-ta-jan-euml-shkenc-euml-tar-euml-t-q-euml-u-vran-euml-nga-shpikjet-e-tyre_hd

Këta janë shkencëtarët që u vranë nga shpikjet e tyre!

Shpesh, shkencëtarët dhe shpikësit kanë sakrifikuar, madje jetët, për të realizuar rezultatet e synuara. Vdekja e tyre në fakt “ringjalli” këto gjetje për të mundësuar përdorimin e tyre sot. Shumë prej artikujve që...