Sunday, 12 July 2020 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

20140910_2006_c3_1024_0

Stuhia diellore sot do të godasë Tokën (Video)

Dy shpërthime të mëdha në sipërfaqe të Diellit, të cilat kanë lëshuar stuhi diellore magnetike, sot (12 shtator) do të godasin Tokën, me ç’rast pritët të ndikojë në ndërprerje të sinjaleve të GPS-it, radio komunikimit dhe...
toka

Lajm i mirë për planetin: Shtresa e ozonit po shërohet

Shtresa e ozonit ngadalë po shërohet, pas disa viteve të shkatërrimit. Kjo ka shumë rëndësi, sepse roli i saj mbrojtës është i pazëvendësueshëm. Studimi i Kombeve të Bashkuara thotë se kjo mburojë e ozonit ende po ia del të...
stephen-hawking-852

Stephen Hawking: Fundi i botës është afër

Nëse profesori dhe fizikanti i njohur Stephen Hakwing ka të drejtë, atëherë mund të ndodhë që ne jemi duke jetuar momentet e fundit në tokë. Sipas tij, çdo gjë në univers “po vie duke u ngushtuar dhe po i nënshtrohet një...
lumi

Lumi më i bukur në botë, që mahnit me ngjyrat e tij

I njohur si lumi më I bukur në botë ‘Lumi me pesë ngjyra’ ndodhet në Kolumbi dhe cilësohet si një çudi e vërtetë biologjike. Në pjesën më të madhe të vitit  është I papërshkueshëm për shkak të rrymave të rrëmbyeshëm...
suksesi-i-par-euml-telepatik-d-euml-rgojn-euml-mesazh-me-an-euml-t-euml-trurit-n-euml-6500-kilometra-distanc-euml_hd

Suksesi i parë telepatik: Dërgojnë mesazh me anë të trurit në 6500 kilometra distancë

Shkencëtarët thonë se kanë arritur më në fund suksesin e parë telepatik, duke dërguar mesazh me anë të mendjes nga një person tek tjetri në një distancë prej 6500 kilometrash. Ata e konektuan një person në Mumbai të Indisë...
zbulohet-planeti-ku-bie-shi-hd

Zbulohet planeti ku bie shi

Astronomët nga Washingtoni kanë bërë një zbulim mjaft interesant që mund të jetë një hap i rëndësishëm drejt gjetjes së një planeti si Toka. Bëhet fjalë për një planet me re shiu dhe stuhi, i cili është i pari i këtij lloji...
humanoid moon aliens

Çfare është figura misterioze në Hënë (Video)

Një figurë e paqartë është shfaqur në sipërfaqen e Hënës muajin e kaluar dhe që atëherë ajo ka rrëmbyer vëmendjen dhe imagjinatën e përdoruesve të internetit. Një përdorues i yuotube Woeforreee, filloi të hetojë për figurën...
Untitled

Faktet në tokë me jetëgjatësinë më të madhe

A e keni pyetur ndonjëherë veten “Cila është gjëja më e vjetër e gjallë?” A është një kafshë apo bimë; kafshë e tokës apo e detit? Apo është njeri? Lexoni faktet më poshtë dhe ndoshta zbuloni sekretin e jetëgjatësisë. Gjitari...
DDN_15-07-2010_NEWS_01_ufo 2_fct457x281x25x124_t460

Ish agjent i KGB tregon per studimet e UFO-ve nga Bashkimi Sovjetik

Kryeministrit Rus, Dmitry Medvedev i eshte bere kohet e fundit nje pyetje jo e zakonshme. Nje korrespondent i REN TV e pyeti ate, si nje ish president, nese ishte e vertete qe se bashku me dosjet nukleare atij i shte dhene edhe nje dosje me...
22121

Tableta që ju filmon organet e brendshme

Pillcam, është kamera e vogël e cila është e pajisur me një dritë të ndezur, e që është dizajnuar për të treguar anomalitë brenda trupit të njeriut. Kamera është e dizajnuar si një tabletë tradicionale dhe ndjekë të njëjtat...