Tuesday, 14 July 2020 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

toka

Fundi i botës sipas shkencëtarëve

A duhet të frikësohemi vërtet nga ndonjë ngjarje katastrofike që mund të çojë në zhdukjen e plotë të qenieve njerëzore? Përveç rënies së lirë të asteroideve, armiki i njerëzimit është vet njeriu. Sipas një studim i Qendrës...
Nazca-Lines-discoverd-2014

Sensacionale: Stuhia zbulon një mrekulli arkeologjike në Peru! (VIDEO)

Era e fortë dhe stuhia e rërës që goditi shkretëtirën Nazca në Peru, ka zbuluar një mrekulli arkeologjike të paparë më parë. Shkencëtari dhe piloti Heran Eduardo Gomez de la Torre ka vënë re vizatime të reja javën e kaluar,...
s_5333

Fundi i botës mund të vijë nga një stuhi e fuqishme diellore

Një stuhi gjigante diellore mund të shpërthejë dhe kjo do të sillte shumë pasoja në Tokë. Problemi i parë do të jetë shkatërrimi i sistemit elektrik duke e lënë planetin në errësirë. Kjo do të kishte efekte zinxhirë, pasi...
planet

Shkencëtarët nuk ia kanë idenë se si formohen planetët!

Për disa dekada astronomët ishin shumë të sigurt se e dinin se si formohen planetët. Bazuar në sistemin tonë diellor ata mendonin se planetët shkëmborë formoheshin afër yllit të tyre, ndërsa ata të akullt dhe të gaztë në një...
terre-europe

Brenda Tokës, ndoshta edhe një Tokë?

Ekipi i shkencëtarëve të Harwardit ndoshtaka gjetur shenja për ekzistimin e një pjesë të vjetër të Tokës brenda mbështjellëses së planetit, shkruan themindunleashed.org. Studimi i publikuar në konferencën “Goldschmit” në...
toka11

A na kërcënohet zhdukja?

Para disa ditësh një astronom i shquar ka bërë një konstatim shokues. “Nuk është e tepruar të thuhet se shkencëtarët mund të zbulojnë inteligjencë jashtëtokësore brenda dy dhjetëvjetshave të ardhshëm”, i është drejtuar...
ladee-1

Zbulime të reja për pluhurin e Hënës

Një mision robotik ka bërë një përplasje të parashikuar në sipërfaqen e Hënës. Para përplasjes së programuar, shkencëtarët mblodhën të dhëna nga mjeti hapësinor i quajtur LADEE, një eksplorues i atmosferës dhe pluhurit të...
ajnshtajn

A ka gabuar Ajnshtajni?

Në vitin 1905, Albert Ajnshtajni llogariti që shpejtësia e dritës mbetet në një konstante prej 186.282 miljesh në sekondë (299.792 km në sekondë), gjatë udhëtimit nëpër një vakuum. Përderisa kjo teori ka qenë e pranuar për...
planeti-i-ri

A është kjo “Toka” e dytë?

Planeti i sapozbuluar Glis 832C”, për nga kushtet për jetesë i ngjan shumë Tokës, nga e cila është pesë herë më i madh. Duke qenë “vetëm” 16 vjet dritë larg, e bën posaçërisht interesante për shkencëtarët, por edhe për...
diamant

Ylli gjigant prej diamanti

Ka qenë vezullues për miliarda vjet dhe aq i ftohtë sa karboni i kristalizuar duke krijuar diamantin të madh sa vet Toka. Ylli më shkëlqyes i zbuluar deri tani e ka madhësinë e Tokës ,është 11 miliard vjet i vjetër dhe 900 vjet dritë...