Sunday, 12 July 2020 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

download

Shkencëtarët: Mund të ketë një tokë tjetër të lashtë brenda tokës

Një teori e fundit e prezantuar nga shkencëtarët e Harvardit, sugjeron se ne mund të kemi një tjetër tokë të lashtë të thellë brenda tokës, paraqitur thellë brenda mantelit të tokës. Grupi i shkencëtarëve beson se një raport...
time-travel-quantum-light.si

Udhëtimi në kohë është i mundur…

Nëse dikush që udhëton në kohë do të kthehej pas dhe do të takonte gjyshërit, a do ta parandalonte lindjen e tij? Ky është thelbi i një teorie të famshme, e njohur si “paradoksi i gjyshit”, që do të thotë se udhëtimi në...
toka

Toka fsheh brenda saj një superoqean!

70 përqind e sipërfaqes së planetit tonë përbëhet nga uji, por akoma më shumë mund të strehohet nën sipërfaqe. Pas dekadash studime, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se nëntoka strehon një sasi uji tre herë më të...
solarrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Valë magnetike do të godasë tokën, kaos në sistemet e komunikimit (Video)

Një re e madhe e grimcash diellore dhe një valë magnetike, mund të godasë planetin të premten, duke dëmtuar satelitët dhe penguar komunikimin. Një shpërthim i madh diellor pritet të godasë tokën nesër, gjë që mund të prishë...
andromeda-galaxy-binoculars-800x800

NASA: Kemi kapur një sinjal të para 80 mijë viteve

Ministria britanike e Mbrojtjes ka nxjerr në qarkullim dosjet e arkivave kombëtare. Një nga këto dosje ka bërë sensacion më shumë se të tjerët. Dokumenti është bashkangjitur në një artikull të botuar në World News,Javore, (15...
vezzz

Kinë, zbulohet veza parahistorike

Hulumtuesit kanë zbuluar një vezë parahistorike Pterosaur rreth 120 milionë vjet më parë në Kinë. Paleontologët më parë kishin menduar se vezët e pterosaurëve janë zhdukur gjatë procesit të fosilizimit. Pterosaurët ishin kurrizorët...
dera

Qelizat e njeriut transplantohen tek derrat

Shkencëtarët kanë transplantuar me sukses qelizat embrionale të njeriut, që kanë qenë të modifikuara gjenetikisht që në fillim, tek derrat. Pasi i kanë futur në trupin e tyre, qelizat kanë mbijetuar, duke çuar studiuesit të besojnë...
hena e plote

Shkencëtarët: Hëna u krijua kur toka u përplas me një botë tjetër

Për herë të parë, shkencëtarët kanë zbuluar prova se hëna u krijua kur një tjetër planet u përplas me tokën. Studimi i publikuar në “Science”, thotë se shkencëtarët kanë gjetur prova duke analizuar gurë nga hëna me ata...
tok

Shkencëtarët: Në vitin 2014 moti më i egër në 20 vjetët e fundit

Shumë shpejt njerëzit mund të kërkojnë që koha të jetë më pak si në Rio dhe më shumë “e ngrirë”. Muajin e kaluar, Qendra e Shërbimit Kombëtar të Parashikimit të Motit në SHBA, ka parashikuar se mund të kemi një rikthim...
timthumb.php

Shuarja e gjashtë e botës po vjen!

Ekspertët paralajmërojnë se shuarja e gjashtë e madhe po vjen, ku speciet do të vdesin dhjetë herë më shpejt se sa ishte parashikuar më parë nga biologët. Stuart Pimm,i Universitetit të Dukës, është studiuesi kryesor i këtij...