Tuesday, 14 July 2020 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

skelet1

Teori të reja për origjinën e amerikanëve (Video)

​Zbulimi i skeletit të vjetër 12 mijë vjet ka ndihmuar të sqarohet dilema për origjinën e amerikanëve. Shkencëtarët duke u mbështetur në skelete tjera të zbuluara më heret kanë deklaruar se origjina e amerikanëve të lashtë...
ilace

Futja e ilaçeve inteligjentë në trupin e njeriut

Cikli: Eksperimente që do të ndryshojnë botën Kush: Divizioni i Bioshkencës hapësinore, Qendra Kërkimore Ames e NASA, Kaliforni, SHBA Ecuria: Në proces Kostoja: Nuk bëhet e ditur Imagjinoni një kapsulë inteligjente që, e futur në...
ldquo-bota-n-euml-prag-t-euml-zhdukjes-s-euml-madhe-t-euml-gjasht-euml-quot_hd

“Bota në prag të zhdukjes së madhe të gjashtë”

Speciet e bimëve dhe kafshëve zhduken njëmijë herë më shumë se që ishte rasti para shfaqjes së njeriut, ndërsa bota është në prag të shfarosjes së madhe, të gjashtën me radhë, thotë një studim i ri. Hulumtuesit kanë analizuar...
vonzemjani-660x300

Fakte që jashtëtokësorët ekzistojnë

Kemi dëgjuar shumë hipoteza të ndryshme për ekzistencën e jashtëtokësorëve por duket se studimi i fundit tregon se këto hipoteza janë të vërteta. Dy shkencëtarë të institutit amerikan SETI që merren me gjurmim sinjalesh të jetës...
numra

Përse çdo ngjarje reale është e lidhur me numrat

Kur lidhet me ditën e premte, numri 13 ka një mbështjellë veçanërisht negative. Por nga e ka origjinën fama e tij kaq e keqe? Edhe një tjetër kapitull i errët i historisë e pati zanafillën një ditë të premte, 13. Në fillimin...
1044172_750869691620189_3573299057888162977_n

E frikshme ja çfarë vërehet nga një foto e bërë nga NASA

Nje foto e çuditshme është publikuar nga NASA, e shkrepur vetëm disa javë më parë në Mars!! Duket si nje qenie e gjallë, e cila ndriçon në mënyrë të vazhdueshme! E frikshme…
toka

Toka në prag të një stuhie të madhe

Dielli mund të shkaktojë stuhi të fuqishme në Tokë që do të sillnin ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike dhe çorjentimin e sistemit satelitor, GPS. Ndërkohë që Dielli është pothuaje në kulmin e ciklit të tij 11 vjeçar...
timthumb (3)

Parashikimet për 2014-n të bëra nga Isaac Asimov në vitin 1964

10. Ekranet e mëdhenj apo të vegjël dhe shumëngjyrësh do të jenë kudo për të komunikuar dhe për të përçuar informacion. – Isaac Asimov, ashtu siç raportohet nga një artikull interesant nga “New York Times”, kishte parashikuar...
Aste

Toka kërcënohet nga një asteroid gjigant

Asteroidi, “HQ124″ me dimensione jo të vogla, do t’i kalojë tangjent planetit tonë dhe më 8 qershor do të mund të vërehet përmes një teleskopi normal. Sidoqoftë nuk ka vend për alarm, sepse ky objekt qiellor sipas astronomëve...
diell-stuhi

Shkencëtarët: Toka në prag të një stuhie të madhe

Shkencëtarët thonë se Dielli do të shkaktojë stuhi të fuqishme në Tokë që do të sillte ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike dhe çorientimin e sistemit satelitor, GPS. Tashmë Dielli është në kulmin e ciklit të 1 1 të...