Sunday, 12 July 2020 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

meteor

Të premten do të bie shi meteorësh?

Një pamje spektakulare do të mbush qiellin e së premtes. Adhuruesit e qiellit do të mund të përjetojnë një kënaqësi të veçantë tek sa shikojnë Camelopardalid meteor Shower. Toka do të kalojë nëpër një lumë mbeturinash të...
1

Thesari oqeanik më i madh në botë (foto)

Një sipërfaqe detare prej 1,3 milionë kilometrash katrorë ose tri herë më shumë sesa territori i Gjermanisë, u shpall park natyror i mbrojtur. Një arritje për mbrojtjen e mjedisit, por edhe një gjetje e shkëlqyer për reklamë për...
SpaceX Dragon

Anija Dragon kthehet nga Hapësira me dy tonë pajisje për eksperimentim

Anija kozmike tregtare e mallrave Dragon, është kthyer në mënyrë të sigurtë në Tokë nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës. Anija Dragon është parë në oqeanin Paqësor më 18 maj, vetëm pesë orë pas largimit të saj nga nisja...
galaxy_merge

Galaktika jonë do të ndeshet me galaktikën Andromed (video)

Galaktikat janë sisteme gjigante planetësh, yjesh, gazrash, pluhur dhe materie të errta të lidhura me gravitet. Shkencëtarët vlerësojnë se në gjithësinë e ditur ekzistojnë 170 miliardë galaktika. Forma dhe përbërja e galaktikave...
dinosauri

Zbulohet Dinosauri më i madh në botë

Fosilet të një dinosauri që besohet se është krijesa më e madhe që ka ecur ndonjëherë në tokë janë zbuluar në Argjentinë. Siaps paleontologëve, bazuar në kockat e mëdha të kafshës, besohet se bëhet fjalë për një dinosaur...
univers

Ja si do të përfundojë Universi (video)

Në videon ‘E ardhmja e largët e Universit’, Joe Hanson na tregon se si do përfundoj Universi. Në 100.000 vitet e ardhshme pozita e tokës në Rrugën e qumështit do ndryshoj aq shumë saqë natën yjet do duken shumë më ndryshe në...
gropaaa

Xhirohet një gropë e madhe e Diellit (video)

Observatori solar i NASA-s xhiroi një gropë të madhe katrore në sipërfaqen e diellit, nga e cila shpërthejnë erëra solare me shpejtësi të madhe. Xhirimi është bërë mes 5 dhe 7 majit në spektrin ultravjollcë. Astronomët akoma...
pema

Methusela; Pema më e vjetër në botë

Për mijëra vjet pisha e quajtur Methusela vazhdon t’i qëndrojë kohës përballë erërave të ftohta malore diku rreth 250 kilometra nga Las Vegasi. Në vitet ‘50 shkencëtarët zbuluan se kjo lloj peme është organizmi i gjallë më...
ununseptium

Zbulohet elementi më i ri që i shtohet tabelës periodike,117 ose ununseptium

Elementi më i rëndë i tabelës periodike është një hap më pranë përfshirjes në tabelë. Elementi është zbuluar nga  një ekip shkencëtarësh ndërkombëtar në një qendër kërkimore në Darmstadt, Gjermani. Elementi 117 është...
pyramids

Zbulohet se si janë ndërtuar piramidat e Egjiptit

Një nga misteret e shumta të piramidave egjiptiane, që lidhet me mënyrën se si egjiptianët e lashtë kanë arritur të transportojnë gurët e mëdhenj që janë përdorur për të ndërtuar këto piramida, mund të jetë zgjidhur. Historianët...