Thursday, 24 June 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

1-962-620x330

Shkencëtarët nxjerrin nga fundi i oqeanit mbetjet e asteroidit që zhdukën dinozaurët

Një ekip ndërkombëtar i studiuesve kanë shpuar fundin e oqeanit në brigjet e Meksikës për të nxjerrë mbetjet e asteroidit që 66 milionë vjet më parë goditi tokën. Ndikimi i tij ishte një faktor kontribues nëse jo shkaku i zhdukjes...
adn_1460706437-6359727

Revolucion në shkencë, tani mund të rritet jetëgjatësia e njerëzve

Shkencëtarët kanë zbuluar se si të ndreqin ADN për të riparuar “gjenet e thyera” për të kuruar sëmundje të pashërueshme dhe potencialisht të rrisin jetëgjatësinë e njeriut.   Deri më tani, nuk ka qenë e mundur për...
133345254

Temperaturat e larta kanë shkrirë akull me madhësinë e Floridës

NASA këtë javë e ka publikuar raportin më të ri, sipas të cilit, viti 2016 është viti më i ngrohtë në histori, ndërsa për shkak të temperaturave që ishin edhe deri në 10 gradë më të larta nga normalet në Arktik është zhdukur...
trekendeshi

Zgjidhet misteri i ‘Trekëndëshit të Bermudës’, zbulohet ‘bomba’ vrasëse në Atlantik

Shkencëtarët besojnë se ata kanë zgjidhur më në fund misterin e “Trekëndëshit të Bermudës”. 500,000 km katror e oqeanit, ka qenë prej kohësh e lidhur me zhdukjen e anijeve dhe avionëve. Megjithatë, shkencëtarët mendojnë...
largea_n_1463900325-30693231463900720

NASA: Marsi po i afrohet tokës (Video)

NASA ka nxjerrë një portret të bukur të planetit pas të cilit njerëzimi është obsesionuar aq shumë. NASA ka lëshuar një imazh të mahnitshëm të Marsit, të kapur nga teleskopi i hapësirës Hubble për të treguar efektin që sezonet...
seksi2

Ekspertët: Seksi do të jetë një gjë e së kaluarës nga viti 2040

Një shkencëtar ka deklaruar në mënyrë sensacionale se seksi për të bërë fëmijë shumë shpejt do t’i takojë së kaluarës. Jamie Metzl, beson se parimet në zgjedhjen e embrionit dhe fertilizimit mund t’i japin kuptim të ardhmes...
auto_foto31462520229

Shkencëtarët: Kodi gjenetik i njeriut ndaloi së evoluari 3 miliardë vjet më parë

Është enigmë e madhe pse kodi ynë gjenetik pushoi së evoluuari papritmas, rreth 3 miliardë vjet më parë. Kur Francis Crick e zbuloi kodin gjenetik në vitet 1960, ndërprerja misterioze e evolucionit të kodit gjenetik ishte referuar...
shutterstock_313063250

Ku të çon një Vrimë e Zezë, nëse…

Njerëzit do të mund të dilin nga vrimat e zeza, në vend se të ngujoheshin në to, thuhet sipas teorisë së Hawking. Udhëtuesit e pafat për në hapësirë nuk do të ishin në gjendje që të ktheheshin përsëri në universin tonë,...
akulli-620x330

NASA: Shtresat e akullit në shkrirje po ndryshojnë mënyrën se si toka sillet rreth boshtit

Ngrohja globale është duke e ndryshuar mënyrën se si toka sillet rreth boshtit të saj polar, sipas një studimi të NASA’s. The Guardian shkruan se shtresat e akullit në shkrirje, posaçërisht në Grenlandë, janë duke e ndryshuar...
20160406103238405646

Shkencëtarët zbulojnë formë të re të materies

Disa fizikanë njoftuan të hënën zbulimin e një forme të re të materies, e cila ka qenë objekt i teorive për katër dekada, por në fakt asnjëherë nuk është studiuar. Lëngu kunatik ‘spin’ ka aftësi të çuditshme për të thyer...