Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

asd-481257

Teleskopi ‘Hubble’ zbulon dritë në galaksi (Video)

Objekti i cili është parë në galaksi ka ngjyrë të kuqe, thuhet se sa më larg të jetë objekti aq më e kuqe është ngjyra. Astronomët thonë se ata janë të sigurt për zbulimin e këtij objekti dhe matjes që i kanë bërë. Astronomi...
fetus

“Dita e vezës”: Shkencëtarët krijojnë bebe me spermë artificiale

Shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar një mënyrë që gratë të bëhen me fëmijë pa nevojën e burrave, duke krijuar spermë artificiale. Ekipi nga Kina pretendon se ka krijuar këlyshë të vegjel minjsh duke injektuar spermë të...
largea_21dab022-df92-480c-b1d4-51ffbf723f401456382667

NASA zbulon hënën e pestë të Plutonit (Foto)

Agjencia Hapësinore NASA, ka realizuar disa fotografi nga kamerat e saj të vendosura në korrik të vitit të kaluar mes orbitave të Plutonit, përmes anijes së saj New Horizons. Përmes këtyre fotografive tregohet se në një nga hënat...
1-719-615x330

Ja audio! NASA: Astronautët dëgjuan muzikë të çuditshme në Hënë (VIDEO)

Ky është momenti kur astronautët dëgjuan ‘muzikë të çuditshme hapësinore’ në radio, teksa fluturonin në anën e errët të Hënës. Audio është regjistruar nga misioni Apollo 10. Apollo 10 bëri një orbitë rreth Hënës, dy...
arctic-global-warming-getty

Shkencëtarët të hutuar me atë që po ndodh në Arktik

Të dhënat e reja nga NASA dhe nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike sugjerojnë se janari i këtij viti ishte, për globin, një muaj shumë i çuditshëm. Pasi viti 2015 u regjistrua si viti më i nxehtë ndonjëherë, janari...
screenshot-1_1455911397-8626339

Njihuni me ujëvarën e zjarrtë (Foto)

Çdo herë, për disa ditë në vit, kjo ujëvarë në Kaliforni kthehet në një shkëlqim të zjarrtë për shkak të llavës. Përderisa fotografët udhëtojnë çdo vit drejt kësaj ujëvare për të kapur një imazh të rrallë kur ajo...
Capture-4-696x358

Peshkaqeni 3 m përlahet nga një tjetër krijesë… nga çfarë?!(Video)

Një ekspeditë shkencëtarësh në Australi ka mbetur me gojë hapur, teksa një peshkaqen i madh i bardhë është gllabëruar nga një krijesë tjetër misterioze. Ekspedita ksihte shkuar në brigjet e kontinentit të largët për të vëzhguar...
vrimat

Ajnshtajni kishte të drejtë: Shkencëtarët bëjnë “zbulimin e shekullit”

Shkencëtarët kanë pikasur valët gravitacionale për herë të parë falë një zbulimi historik që konsiderohet si “zbulimi më i madh shkncor i shekullit”. Për herë të parë, kërkuesit kanë parë valëzimin e hapësirës kohore...
teoria_e_relativitetit-617x330

Të enjten pritet të dëshmohet teoria e Albert Ajnshtajn

Thuhet se në univers ekzistojnë disa ‘valë’ të pakapshme në strukturën e hapësirës dhe kohës, që janë krijuar nga objekte masive në univers. Por pavarësisht shumë dekadave kërkim, shkencëtarët kurrë nuk ishin në gjendje...
hapesire-shtrengata-vetetima-696x383

Video mahnitëse nga hapësira: Ja si duket një stuhi me vetëtima

Të shohësh vetëtimat nga dhoma e gjumit është diçka, por ti ndjekësh ato nga jashtë hapësirësh, 255 milje lart… është një eksperiencë krejt tjetër. ISS ( Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor) ka kapur këto pamje të stuhive që...