Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

smithcloud-620x330

Një re e madhe gazi është nisur në drejtim të galaktikës tonë

Një re gjigante gazi që është drejtuar për në Rrugën e Qumështit do të mund të formojë deri në dy milionë yje të reja kur përfundimisht të takohet me galaktikën tonë. Zbulimi u bë pasi që astronomët ia dolën që ta kuptojnë...
87953525_87953524

Astronomët zbulojnë sistemin më të madh diellor

Astronomët kanë zbuluar sistemin më të madh të njohur diellor, i cili është i përbërë nga një planet i madh. Gjigandi i gazit është një trilion i cili është me kilometra larg, duke e bërë orbitën e saj 140 herë më të gjerë...
largea_largea_untitledundrt-700x393-650x35814534549061453454931

Mrekullia e shkencës ju mundëson të merrni frymë nën ujë

Shkencëtarët e Universitetit të Danimarkës Jugore në bashkëpunim me Universitetin e Sydney në Australi, kanë zbuluar një metodë të absorbimit të oksigjenit në kristal. Sasia e madhe e këtij obserbimi do t’iu mundësoj notuesve...
1438267670gizapiramida1

Grimca kozmike të dyshimta, hipoteza të reja për Piramidat

Një ekip i përbërë nga shkencëtarë nga vende të ndryshme të botës deklaroi sot në Egjipt se janë duke hulumtuar për teori të reja për mënyrën e ndërtimit të piramidave të Egjiptit, 4 600 vjet më parë, njoftoi agjencia...
Future Evolution Women

Si mund të evoluojë njeriu (VIDEO)

Që prej neandërtalit njerëzimi ka evoluuar duke mbërritur në formën dhe tiparet që kemi sot dhe nëse nëse teoritë e shkencëtarëve mbi evoluimin i marrim të mirëqëna, atëherë tri janë ndryshimet që na presin. Bëhet fjalë...
Edor-Kabashi-646x358

Shkencëtari më i mirë në botë është një shqiptar

Shqiptarët janë kudo dhe po ashtu edhe sukseset e tyre në botë po shihen çdo ditë. Një sukses të madh e ka arritur edhe shkencëtari Edor Kabashi. Ai ka marrë çmimin “ENCALS Young Investigators Award” apo Çmimi ENCALS për Hulumtuesit...
nasa-publikon-pamjet-diellin-nuk-e-keni-par-euml-asnj-euml-her-euml-k-euml-shtu-video_hd

NASA: Toka rrezikohet nga një furtunë diellore

Agjencia Hapësinore Amerikane ka dhënë alarmin për rrezikun potencial që i kanoset Tokës, dhe që mund të ndodhë brenda vitit 2020. Mundësitë që stuhia të ndodhë janë 12 % sipas shkencëtarëve. Shtëpia e Bardhë është vënë...
nasa

NASA sheh diçka të madhe duke u larguar nga një vrimë e zezë

Dy teleskopë të NASA-s ia dolën që ta zinin momentin kur doli jashtë korona e një vrime të zezë, super të madhe. Korona e shoqëruar nga Mrk 335 doli nga vrima e zezë, duke udhëtuar me një shpejtësi që përafërsisht ishte sa 20%...
perplasja

WTF do përplaset me Tokën, por shkencëtarët nuk e dinë çfarë është

Një objekt misterioz, i quajtur WTF, do të përplaset në Tokë në në më pak se një muaj. Shkencëtarët më të njohur nuk e dinë për çfarë bëhet fjalë. Ata thonë se objekti është rreth 2 metra i gjerë dhe ka dyshime se mund...
2015-21

Shokuese: Astronomët zbulojnë Yllin e vdekjes (Video)

Të mërkurën astronomët kumtuan se kanë zbuluar një objekt shkëmbor i cili u shpërbë në spirale vdekjeje përreth një ylli të largët. Te ky zbulim ata arritën përmes teleskopit “Kepler”. “Kjo është diçka që njeriu ende...