Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

150730162946_1_540x360

Zbulohet një sistem i ri eksoplanetar me tre ”super Toka”

Astronomët e Universitertit të Gjenevës kanë zbuluar një sistem i ri eksoplanetar, afër sistemit tonë diellor, me tre ”supe Toka” që rrotullohen rreth një ylli, njoftoi dje institucioni. Vendosur në yllësinë e Cassiopesë,...
nasa-konfirmon-n-euml-gjith-euml-si-zbulohet-ldquo-toka-e-re-rdquo-foto-video_hd

Historike, NASA: Nuk jemi vetëm, në hapësirë është një tjetër Tokë! (Foto)

Pyetja mijëravjeçare e njerëzimit nëse jemi të vetëm apo jeta ekziston edhe tjetërkund në gjithësi, sot ka marrë një përgjigje. NASA bëri të ditur se ka zbuluar një planet tepër të ngjashëm me Tokën gjatë misionit të teleskopit...
Bones-3-319752

NASA, gjen eshtra njerëzish dhe vegla të punës në Mars (Foto/Video)

Një seri shokuese e videove të postuara në YouTube, pretendojnë se sonda e NASA-s “Mars Curiosity Rover”, ka gjetur prova të jetës parahistorike në Planetin e Kuq. Videot tregojnë zbulimin e mbetjeve të fosilizuara të krijesave...
1498-620x330

Asteroidi “minierë ari”, kalon të dielën pranë tokës

Një asteroid me vlerë rreth 5.4 biliardë dollarë është parashikuar të kalojë pranë tokës të dielën. Pamjet e kalimit të asteroidit do të transmetohet drejtpërdrejt edhe në internet nga një qendër shkencore për vëzhgime astronomike,...
Guest and New Horizons team members countdown to the spacecraft's closest approach to Pluto, Tuesday, July 14, 2015 at the Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) in Laurel, Maryland. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

NASA bën ulje historike në Pluton Misioni ka hapur që tani debat

Një anije kozmike ka mbërritur për herë të parë në planetin Pluton. Ky është misioni i parë në botën e akull dhe pesë hënat e tij. NASA ka publikuar një foto nga Plutoni, por fotot e reja të “New Horizons” pritet që të...
dimer-usa

Po vjen periudha e akullnajave!?

Pas 15 vitesh, planeti ynë pritet të përballet me atë që konsiderohet si një periudhë e vogël akullnajash. Parashikimi vjen nga një studim i shkencëtarëve të Shoqërisë Mbretërore Astronomike në Britaninë e Madhe. Revista shkencore...
zbulimi_312844882

Ky zbulim mund ta ndryshojë botën!

Molekula B2M (Beta-2-mikroglobulina) u identifikua nga shkencëtarët e Universitetit të San Franciskos në Kaliforni, si një element që “ndikon negativisht në funksionet njohëse dhe rigjenerimin e tyre” tek të rriturit, shkruan...
011

Shkretëtira e Saharasë kishte dikur liqenin më të madh në botë

Një liqeni të madh të quajtur Mega Çad në atë që është tani Shkretëtira e Saharasë” iu deshën vetëm disa qindra vjet për t’u tkurrur në përmasa shumë të vogla. Ky është pretendimi për zbulimin më të fundit që kanë...
1541-650x358

Shkencëtarët: Një asteroid rrezikon cunami në Angli, mijëra njerëz mund të vdesin (Foto)

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se Britania është në “rrezik të madh” nga një asteroid cunami, i cili mund të vrasë mijëra njerëz që jetojnë në afërsi të bregdetit. Hulumtuesit në Universitetin e Southampton, kanë zhvilluar...
eee

“Shfaqet” UFO, NASA ndërpret transmetimin live (Video)

NASA transmeton pamje live nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar. Të fiksuarit rrinë dhe presin çdo detaj. Megjithatë kur ata menduan se kapën diçka, atëherë NASA ndërpreu transmetimin live. Por video është kthyer në hit në internet....