Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

largea_shp-euml-rthen-n-euml-aj-euml-r-ldquo-falcon-9-rdquo-pak-pas-nisjes-nga-florida-video_hd1435556846

Shpërthen në ajër “Falcon-9”, pak pas nisjes nga Florida (Video)

Raketa “Falcon-9” e kompanisë “SpaceX”, e cila u nis në Cape Canaveral, Florida, shpërtheu në ajër rreth dy minuta pasi ishte ngritur nga toka, ndërkohë që mbetjet përfunduan në Oqeanin Atlantik pa shkaktuar dëme. Agjencia...
Toka-pa-oqeane-480x263

Si do të dukej Toka pa oqeane? (Video)

Oqeanet mbulojnë 71% të sipërfaqes së tokës dhe përmbajnë 97% të ujit në tokë. Nëse ata do të thaheshin papritur një ditë, jeta si e njohim ne do të ndryshonte në mënyrë drastike. Kjo video e animuar nga Hubert Heller shfaq...
ae8ad86641520f4797bee09ba8a77ea8_M

Shkencëtarët: Toka ka hyrë në një periudhë të re shfarosjeje

Toka ka hyrë në një periudhë të re shfarosjeje, dhe njerëzimi mund të jetë ndër speciet e para që do ta pësojë. Në këtë përfundim kanë mbërritur studiuesit amerikanë të tre universiteteve. Shkencëtarët e Universitetit të...
toka

Ja si do të duket Toka pas 100 milionë vitesh (VIDEO)

Lëvizjet tektonike të tokës kanë bërë që gjatë miliona vitesh të zhvendosen dhe të ndryshojnë kontinentet. Deri para 200 milionë vitesh besohet të ketë ekzistuar superkontinenti Pangea kur filloi të shpërbëhej deri në rregullimin...
Rover Curiosity mars.,,jpg

Curiosity zbulon: Uji në Mars shfaqet natën

Deri më tash shkencëtarët kanë besuar se kushtet në Planetin e kuq janë tepër të ftohta që uji fare të mund të ekzistojë, ndonëse sipas hulumtimeve kanë zbuluar se vende me akull në Mars. Mirëpo, sipas informatave të fundit,...
asteroidd

Në shtator vjen kiameti?!

“Ndikimi i asteroidit do të jetë aq i madh sa do të shkatërrojë civilizimin tonë këtë shtator”, ka thënë një teoricien i konspiracionit Teoricienët e fundit të botës parashikojnë që “përplasja” që do të shkaktoj fundin...
antartida

Paralajmërimi… Akullnajat po shkrihen, katastrofa po vjen

Ndërkohë që në Bon të Gjermanisë po mbahet konferenca e OKB-së mbi ndryshimet klimatike, punimet e së cilës do të vazhdojnë deri më 11 qershor, një ekip shkencëtarësh po përgatitet të kthehet në një nga akullnajat më të...
largea_nasa-655x3561433401997

NASA moment historik, 50 vjet nga udhëtimi i parë në hapësirë

NASA ka shënuar një moment historik. 50 vjet më parë astronauti Edward Higgins White u bë amerikani i parë që shkeli në hapësirë. Ecja e parë në hapësirë ndodhi më tre qershor të vitit 1965 gjatë fluturimit të dytë të projektit...
toka11

Ja sesi do te jete fundi i Universit

Planeti ynë është i damkosur, por mos u frikësoni! Do të kërkojë pak kohë…rreth 6 miliardë vite më tutje, kur Dielli ynë të jetë duke vdekur, Toka, dhe ajo që do të ketë mbetur prej saj po ashtu. Por Toka është vetëm një...
largea_1750311433257801

Lagunë ujore në Mars? Ja imazhet që ngrejnë dyshimin (Foto)

Imazhe të reja janë shfaqur së fundmi që tregojnë ato që ngjajnë si njolla bojëqielli, sipërfaqësh ujore në territorin e planetit Mars. Sipas Agjensisë Europiane të Hapësirës, këtë prova misterioze nuk janë asgjë tjetër veçse...