Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

largea_aec4cc72-9725-49eb-9fd2-f6c3638b62dc_w640_r1_cx0_cy11_cw0_s1432920612

Nasa, fotografia më e madhe

Përbëhet nga 1.5 miliardë piksela dhe kërkon një hapësirë prej 4.3 gigabitësh në disk. NASA thotë se kjo është fotografia më e madhe e marrë ndonjëherë ku përfshihen 411 imazhe të veçanta të gjitha të kombinuara së bashku...
andromeda galaxy

NASA : Pamja më e bukur e galaktikës Andromeda (Foto)

Teleskopi Hubble i NASA -së ka publikuar fotografinë e Andromedës, e cila konsiderohet si fotografia më e qartë e realizuar deri në ditën e sotme. Fjala është për një pjesë të Galaksisë Andromeda (M-31) , e cila ndodhet rreth dy...
alien-sounds-infra-3291184b-620x358-620x330

Dëgjoni tingujt misterioz të kapur 35km sipër Tokës (Video)

NASA ende nuk po mund t’i shpjegojë tingujt e kapur nga një mikrofon special 35km sipër sipërfaqes së Tokës. Tinguj dhe zëra misterioz janë regjistruar 35km sipër planetit tonë duke përdorur mikrofona infra të kuq nga NASA “Infratingujt”...
a-po-krijohet-super-kontinenti-i-amazis-euml_hd

Formohet një kontinent i ri: Pllakat tektonike lëvizin, Toka po ndryshon! (Video)

Shkencëtarët kanë analizuar ndryshimet që do të ndodhin gjatë dhjetëra miliona vjetëve të ardhshëm. Gjeologu kinez, Jeng-Xiang Li, pas tërmetit të fuqishëm në shtetin aziatik të Nepalit, udhëtoi për në këtë vend me qëllim...
auto_466331429872613

Zbulimi që mund të ndryshojë përgjithmonë jetën tonë

Një ekip shkencëtarësh në Kinë kanë publikuar kërkimin e parë shkencor për ndryshimin e ADN-së së embrionit njerëzor. Një ekip shkencëtarësh në Kinë hodhën një “bombë” në fillim të këtij muaji dhe thuajse askush nuk...
20150409100638163646

NASA: Për 20-30 vjet do të kemi fakte për jetën jashtë Tokës

Zbulimi i jetës jashtëtokësore, ndoshta ngjarja më emocionuese në historinë e njerëzimit, mund të kthehet në realitet të afërt edhe për banorët e tanishëm të planetit, kështu deklaroi shkencëtarja njëkohësisht edhe shefja...
ylli_4143

Ylli më i shpejt i galaksisë quhet US 708

Ylli US 708 është zbuluar nga një grup shkencëtarësh te drejtuar nga astronomi gjerman Stephen Geier, i Osservatorit Europian (Eso) dhe Friedrich­Alexander ne Erlangen­Nuremberg. Ai lëviz me shpejtësi qe del jashtë çdo imagjinate,...
largea_spiral-galaxy1427368763

Procesi i shkatërrimit të Universit ka nisur

Universi është drejt fundit. Ky fund është i pashmangshëm dhe s’ka asgjë që dora e njeriut mund të bëjë për ta parandaluar. Deri këtu thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve të bie dakort. Ajo që ndan në disa grupe është...
univers

Procesi i shkatërrimit të Universit ka nisur?!

Universi është drejt fundit. Ky fund është i pashmangshëm dhe s’ka asgjë që dora e njeriut mund të bëjë për ta parandaluar.Deri këtu thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve të bie dakort. Ajo që ndan në disa grupe është...
asteriod-590x330

NASA jep alarmin: Një asteroid do të kalojë pranë Tokës

Një asteroid 1 mijë metra i gjerë pritet të kalojë jashtëzakonisht afër Tokës brenda pak ditësh, parashikim që ka ngjallur frikën për një katastrofë të paprecedentë. Objekti i quajtur “2014-YB35” ka thuajse të njëjtat përmasa...