Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

njeshi1-622x358

Gjendet vendi ku asteroidi më i madh goditi Tokën

Zona e dukshme në pellgun Warburton u zbulua rastësisht ndërsa shkencëtarët ishin në një mision të shpimit dy kilometra nën sipërfaqen e Tokës, për një projekt kërkimor gjeo-termal. Sipas shkencëtarëve, asteroidi shpërtheu 10...
1-3788

Sa do të zgjasë jeta në Tokë ?

Të gjitha gjërat duhet të kalojnë. Kjo përfshin jetën në Tokë, e cila me siguri do të zhduket përjetësisht. Por sa kohë duhet të kalojë? Të dhënat nga fosilet na tregojnë se jeta në Tokë ka zgjatur të paktën 3.5 miliardë...
auto-dielli-zbehet1427024397

NASA jep alarmin: Dielli ka filluar të zbehet

NASA ka publikuar imazhe shokuese mbi fenomenin e “vrimave kurorë” në diell të cilat aktualisht mbulojnë gati 10% të sipërfaqes së diellit. Sipas NASA, dy fusha të mëdha gri janë duke u zgjeruar në polet e diellit dhe...
univers

A jemi ne në qendër të UNIVERSIT? Ja një përgjigje! (Video)

Në një video që po qarkullon në rrjetet sociale bëhet një përshkrim i madhësisë së Universit. Aty janë paraqitur fillimisht planetët, pastaj edhe yjet. Përveç planetëve ku përfshihet edhe toka, aty janë paraqitur edhe yjet....
largea_vrima-zeze1426319087

Vrima e zezë që po gëlltit 12 bilion planete

Universi është një vend i pafund dhe numrat na ndihmojnë për të përshkruar se shpesh herë, gjërat atje janë aq shumë të mëdhaja dhe aq shumë të vështira për tu kuptuar nga mendja njerëzore. Për shembull, astronomët së fundmi...
foto

Zbulim i rëndësishëm në bërthamën e tokës

Në pamundësi për të patur teknologjinë për të gërrmuar, bërthama e Tokës për njeriun është një mister dhe e tillë ka për të mbetur edhe për shumë kohë. Por së fundmi, një grup shkencëtarësh amerikanë dhe kinezë pretendojnë...
Untitled-480x409

Në anën e errët të Hënës (Video)

Të gjithë e dimë se si duket Hëna nga Toka, por çfarë fsheh ajo në anën tjetër të saj, në atë që quhet ndryshe edhe si “Ana e Errët”, të cilën nuk e shohim asnjëherë? Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA publikoi një...
images

Ja njeriu i parë që do të udhëtojë në Pluton (Foto)

Njeriu i parë që do të udhëtojë në planetin Pluton me sondën New Horizon, apo si njihet ndryshe planeti xhuxh, do të udhëtojë me eshtrat e astronautit Clyde Tombaugh Ndryshe astronauti Clyde Tombaugh e kishte zbuluar botën e quajtur...
1_3918

Ja se çfarë fshihet në pikën më të thellë të oqeanit (Video)

Gjatë një ekspeditë për të zbuluar se çfarë fshihet në pikën më të thellë nën ujore në botë, Hendeku Mariana kamerat kanë kapur një specje e panjohur. Derisa nuk e zene, nuk mund të vërtetojnë se për çfarë lloji bëhet...
mars-2

NASA gjen dëshmi se në Mars ka pasur jetë (Video)

Agjencia hapësinore amerikane, NASA mund të ketë zbuluar prova që tregojnë se në Mars ka jetë. Këto prova janë zbuluar nga sonda hapësinore, Curiosity. Sipas Mirror, roboti me gjashtë rrota ka identifikuar disa gjurmë misterioze...