Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Dossier

auto_osmanli-devleti-insanlari1530625970-750x430

Kush ishin 39 shqiptarët që drejtuan Perandorinë Osmane

Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë prej afro 150 vjetësh. Kryeministrat shqiptarë i dhanë osmanëve Anadollin, Konstandinopojën, Irakun, Jemenin, Egjiptin, Algjerinë, Libinë, Arabinë, Sirinë,...
Skenderbeu-1-e1519377480281-780x439

Gjergj Kastrioti, heroi kombëtar i shqiptarëve që turqit e krahasonin me Aleksandrin e Madh

Kur bëhen listat me gjeneralët më të mirë të historisë, ato zakonisht priren të largohen nga tema aq sa disa emra të debatueshëm shkaktojnë irritim. Mes këtyre figurave gjithmonë ka një të njohur pak, ose të panjohur për publikun...
hoxha-tito

Kur Enver Hoxha kënaqej me idenë e Titos për ta futur edhe Shqipërinë në “Federatën Jugosllave”

Lidhur me bisedimet për krijimin e federatës ballkanike midis Titos dhe Enver Hoxhës, ambasadori i Jugosllavisë në Shqipëri, Josip Gjergja, më vonë do të deklaronte se udhëheqësi shqiptar kërkonte sqarim nga Tito se në rast të...
agjentet-655x356

BBC: Dështimi spektakolar i CIA dhe MI6 për të rrëzuar Hoxhën

Televizioni britanik BBC i rikthehet sërish dosjeve historike për Shqipërinë. Bëhet fjalë për planin e shërbimit sekret amerikan CIA dhe atë britanik MI6, të cilët nisën një operacion të përbashkët për të rrëzuar regjimin...
gjergj kastrioti

611 vjet nga lindja e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

 Sot bëhen 611 vjet nga lindja e Heroit të kombit Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Skënderbeu (emri i vërtetë: Gjergj Kastrioti) lindi më 6 maj të vitit 1405 dhe vdiq më 17 janar të vitit 1468. Është Heroi Kombëtar dhe figura më...
Screenshot_8-11

Video e rrallë/ Vdekja e Enver Hoxhës, ja çfarë ndodhi në vilë…

Një video ekskluzive e emisionit “Opinion”, tregon çastet e fundit të njeriut që kishte sunduar Shqipërinë për 41 vite me radhë. Duke gdhirë mëngjesi i 11 Prillit 1985, Enver Hoxha, ndërroi jetë në shtëpinë e tij, pas një...
ataturku

Koha kur Ataturku vallëzonte me nusen shqiptare nga Floqi

I kërkova mikut tim floqar, Ahmet Likës ndonjë dokument që lidhet me Rushan Beun, personalitet i lartë ushtarak dhe mik i afërt i Ataturkut. Ai ka ruajtur me kujdes skrupuloz, disa letra e fotografi interesante. Letra “flet” për...
1Mehmetihrushqovienveri

Arkivat britanike: Si u stërvit Mehmet Shehu në Spanjë

Një listë prej 11 emrash të komunistëve që udhëhoqën diktaturën është nxjerrë nga arkivat sekretë britanikë me dosjen referenciale HS 5/73. Konsultimi historik i këtij dosieri lidhet me të shkuarën e tyre kriminale derisa morën...
ataturku-780x439

Kush ishte Mustafa Ataturku dhe çfarë konflikt kishte me Ahmet Zogun?

Një nga figurat më ikonike në fillim të shekullit të XX-të, Mustafa Qemal Ataturku, mbahet mend si udhëheqësi i cili doli nga hiri i Perandorisë Osmane për të krijuar Turqinë si një republikë sovrane. Si president, kontributet...
217609_m-507x478

Marrëveshja për zhdukjen e pavarësisë së Shqipërisë (Dokument i vitit 1919)

Monografia “Shqipëria në Konferencën e Paqes 1919-1920” me autorë Muin Çami dhe Marenglen Verli trajton një nga momentet më të rëndësishme të historisë sonë kombëtare të kohëve moderne. Pas Shpalljes së Pavarësisë më...