Saturday, 4 December 2021 | Lajme: 0

Dossier

missile-launch

Lufta e Tretë Botërore – Viti 2034

Nëse lufta botërore e radhës do të ndodhë, me shumë gjasa do të jetë në Azi, në formën e një përplasjeje mes hgejemonit aktual, SHBA dhe sfidantit kryesor, Kinës. Lajmi i mirë është se Kina nuk do luftë tani dhe në të ardhmen...
D63F99B3-5030-4F72-95A3-5D71F1D01EE3_w640_r1_s

Ushtritë terroriste, më të zgjuara dhe më vdekjeprurëse

Transformimet ushtarake mund të jenë të vështira të vërehen. Ato zakonisht ndodhin nëpër dekada, ndonjëherë me kalim të gjeneratave të tëra, shkruan në fillim të editorialit, e përditshmja Washington Post. Ushtarët janë të...
ramiz

Sekuestrimet e Kishave, “Në Korçë u gjet një dekret i Sulltan Abdyl Mexhidit i 1839-ës”

Raporti i 8 shtatorit 1967/ Në kishën e metropolisë në Korçë, mes dokumenteve u gjetën regjistra të vjetra të pagëzimeve, martesave, vdekjeve, si dhe një libër me përmbajtje fetare në gjuhën greqisht, i shtypur në tipografinë...
Palestina-1896-620x330

Palestina në vitin 1896, mos e Humbisni! (video)

Lobster Films ka publikuar një inçizim të palestinezve në vitin 1968. Simbas këtij gjirimi shfaqen palestinez të të gjitha feve: musliman, krishter dhe çifut, por sigurisht se me shumic muslimane edhe atë mbi 90 %  
tree-247122-300x159

Historia e Merjemes a.s

Në këtë temë, do të fokusohemi kryesisht në jetën dhe veprimtarinë e një gruaja madhështore, Merjemes. Historia e saj i drejtohet çdo femre mbi faqen e tokës, sidomos vajzave nga 15 deri 23 vjeçe. Kjo, sepse ngjarjet më të rëndësishme...
Serbët-përfituesit-më-të-mëdhenj-të-Luftës-së-Parë-Botërore-300x168

Harta e Ballkanit, çfarë paguan serbët për të zhdukur Shqipërinë!

“Gjashtë muaj që ndryshuan botën”, është libri më tronditës, për kohën kur Parisi në vitin 1919 u bë kryeqyteti i botës. Konferenca e Paqes mblodhi njerëzit më të fuqishëm të saj për të krijuar harta të reja dhe organizata...
largea_foto_61406366041

Çfarë hanë njerëzit më të fuqishëm të botës

Nëse mbretëresha e Anglisë ju vjen për darkë, frutat e detit fshijini nga menuja. Mbretëresha ka qejf bukën e bardhë me gjalp dhe reçel dhe i preferuari i saj është keku me mjaltë dhe krem. Informacioni ka dalë nga dikur shef i...
Power of Words

Kush e ndërtoi Jerusalemin dhe kush e bën historinë?

Bajrush Ahmeti Gjatë një vizite që e bëri kryeministri aktual izraelit në Washington para disa viteve, ai u kritikua nga sekretarja e shtetit amerikan, Hillari Klinton, pse ai po ndërton vendbanime në pjesën Lindore të Jerusalemit....
Untitled-1101

La Repubblica: Shqipëria një vend magjepsës për t’u vizituar

Gazeta e prestigjoze  italiane La republica, i ka kushtuar një artikull turizmit të vendin tonë, në të cilin shkruan jo vetëm për natyrën e mrekullueshme që rrethon Shqipërinë por edhe për shqiptarët, artikull në të cilin shkruhet:...
timthumbphp_4283

Kjo ishte vajza që provonte ushqimin nëse ishte i helmuar, përpara se ta hante Hitleri

Margot Woelk i kaloi vitet e fundit të Luftës së Dytë Botërore duke ngrënë ushqime nga më të zgjedhurat e më të shijshmet, e njëkohësisht duke u dridhur se çdo kafshatë që fuste në gojë mund t’i sillte vdekjen. Puna e e saj...