Saturday, 4 December 2021 | Lajme: 0

Dossier

pas-vdekjes

Nga lumturia te “dhoma e shërimit”, çfarë ndjehet pas vdekjes

Gjëja e parë që ndodh është lumturia madhështore. Nga momenti që ju vdisni, do të absorboheni nga trupi juaj në një dhomë shërimi. Dritat në këtë dhomë fshijnë gjithë të këqijat fizike, mendore dhe emocionale që keni pasur...
59AzemGalica

Azem Bejtë Galica, një burrë i madh i kombit shqiptar

Në 80-vjetorin e vdekjes së atdhetarit të devotshëm Komandanti Adem Jashari betimin e ka dhënë para varrit të Azemit Atdhetari Azem Bejtë Galica  padyshim se përfaqëson njërin nga personalitetet më interesante dhe më komplekse...
largea_harar1404579903

Harar: Qyteti i birrës dhe xhamive

Qyteti historik i Etiopisë, Harar, është një nga qendrat më të shenjta të Islamit – por kohët e fundit ai ka zhvilluar një tjetër traditë dhe tani është bërë i njohur për prodhimin e birrës Ashtu si të gjitha qytetet e shenjta,...
futboll-xhihad

Futboll dhe xhihad

Ky është Burak Karan. Ka luajtur në Gjermani me Kevin – Prince Boateng dhe Sami Khedira. Vitin e kaluar u tha se ka vdekur duke luftuar për al Qaedan. Historia e një radikalizmi që fillon nga një fushë futbolli dhe përfundon me një...
enver

Dokumentet sekrete të CIA-s: Ja kush ishin dashnoret e Enver Hoxhës

Deklasifikimi i një numri dokumentesh sekrete të CIA-s kohët e fundit, sjell në përmasa më reale figurën e Enver Hoxhës. Sipas dokumenteve të CIA-s kur Hoxha ishte profesor në Liceun e Korçës kishte të dashur një nga vajzat më...
agjente

Agjentët më të famshëm shqiptar

Spiuni i parë dhe i famshëm shqiptar mund të quhet padyshim Ceno bej Kryeziu, i cili ishte njëkohësisht edhe kunat i Ahmet Zogut. Ai kishte lindur në Gjakovë dhe ishte rekrutuar nga Shërbimi Sekret Jugosllav që në vitet ‘20. Në...
Caught in the Storm

Me “qimen e derrit”. Ja 7 personat më të pafatë në botë

Nuk po themi që keto janë njerëzit më të pafat në histori; e dimë shumë mirë që bota është e mbushur me fëmije që vdesin urie dhe me viktima nga kanceri. Por ndonjëherë bie rasti të shikosh dikë me fat aq të keq sa që mundësitë...
shqiperia4

National Geographic (korrik 1992) / Shqipëria hap dyert…

Pasi dola nga autostrada e ngarkuar dhe hyra në një rrugë të veçuar fshati, ndoqa shenjat e pluhurosura, lashë pas retë e tymit dhe botën e zhurmshme të Jugosllavisë, drejt tokës së ashpër të Shqipërisë. Çdo kilometër që kaloja,...
enveri-ushtarak1

Hoxha: S’ka marrëveshje me Serbinë, pa liruar kosovarët nga burgjet

Një predhë mortaje jugosllave e hedhur në territorin shqiptar është marrë si provokim nga udhëheqja komuniste në Tiranë. Në mbledhjen e 2 korrit 1983 sekretarët e Komitetit qëndror ndërsa diskutojnë  mes tyre marrëdhëniet me...
evlija

EWLIJA – Devotshmëria e miqve të Allahut

A nuk ke parë se si All-llahu bëri shembull: fjalën e mirë si pema e mirë që rrënjët e saj janë thellë (në tokë) e degët e saj janë lart në qiell. E që me vullnetin e Zotit, ajo e jep frutin e vet në çdo kohë. E marte 13 Maj...