Tuesday, 14 July 2020 | Lajme: 0

Dossier

newspapers

E ARDHMJA E LAJMIT/ Mr. Google News: Gazetat do ribëhen

“E tashmja e informacionit është e jashtëzakonshme dhe e ardhmja do të jetë edhe më shumë. Ata që nuk e kuptojnë, nuk po shohin në drejtimin e duhur”. Ai që e thotë këtë është një 72-vjeçar mjekërrbardhë që ka një optimizëm...
hitleri

Oficerët e Hitlerit krijuan ushtri sekrete në Gjermani

Një dosje e zbuluar kohë më parë e shërbimit sekret gjerman BND (Bundesnachrichtendienst) tregon se pjesëtarët e SS dhe oficerët e ushtrisë gjermane, pas Luftë së Dytë Botërore janë bërë bashkë për të formuar ushtri sekrete...
skenderbeu

Pesë gjeneralët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Skënderbeu në vend të katërt

Portali SiliconIndia ka bërë një renditje të pesë gjeneralëve ushtarakë më të mëdhenj të të gjithë kohërave. Mes tyre është edhe Skënderbeu, që mban vendin e katërt. 1. Aleksandri i Madh Mbreti i Maqedonisë dhe pushtuesi...
untitled_307264259

Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmonte Jugosllavinë

Udhëheqësi komunist shqiptar, Enver Hoxha kishte planifikuar një sulm ushtarak ndaj Jugosllavisë pas vdekjes së Josip Broz Titos, shkruan e përditshmja kroate, “Jutarnji list”. Në fund të viteve ’70-ta dhe në fillim të viteve...
avni rustemi

Avni Rustemi i rrahur nga françezët, foto e rrallë!

Gazeta e njohur franceze “LE MIROIR” më datë 20 qërshor 1920 publikon një fotografi të panjohur deri me sot të Avni Rustemit ku ai shihet i torturuar barbaishtë nga policia franceze pasi që kishte kryer atentat ndaj Esat Pashë...
tito

Kush ishte në të vërtetë Tito?

Edhe 34 vjet pas vdekjes së tij, Tito ende mbetet enigmë për studiuesit. Biografia e njeriut që e ka sunduar Jugosllavinë për tri dekada e gjysmë, poliglotit, shpatarit, pianistit…dhe njërës prej figurave me të rëndësishme...
enver

“Anashkalimi” i Enver Hoxhës gjatë vizitës në Moskë (VIDEO)

Një delegacion i qeverisë shqiptare vizitoi Moskën në vitin 1957. Delegacioni i Bashkimit Sovjetik udhëhiqej nga Nikita Hrushov dhe Nikolai Bulganin ndërsa nga Shqipëria ishin Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu. Në shënimin e videos së...
hoxha

Hoxha: Jugosllavia, aleati dhe miku i sinqertë i shqiptarëve

Sot më 11 prill shënohet 29-vjetori i ndarjes nga jeta i diktatorit shqiptar Enver Hoxha, një prej më të egërve që ka njohur historia moderne. Edhe pse kanë kaluar shumë vite nga ndarja e tij nga jeta ka ende simpatizantë dhe përkrahës...
floket

Historia sekrete e kontrollit shoqëror përmes prerjes së flokëve

Imponimi i një stili të caktuar qethjeje apo pamjeje të jashtme është një armë e përdorur nga shumë diktatura për të identifikuar besnikët dhe për të dhunuar disidentët përgjatë historisë së njerëzimit. Sipas radios “Azia...
aleksandri

Ekskluzive: Foto te pabotuara të Aleksandërit, Pirros dhe Skënderbeut

Në këto pamje që janë të shoqëruara edhe me nga një biografi të shkurtër të këtyre tri personaliteteve si; Aleksandri i Madh ,Pirro dhe Gjergj Kastrioti, mund të kuptoni që të tre këto personalitete mbikohore patën ndikim jo...