Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Dossier

muri i lart

Muri që është i mbuluar me 5,000 gjurmë dinozaurësh (Foto)

Ky mur i lartë në Bolivi përmban gjurmë të vërteta të këmbëve të dinozaurëve, rreth 5,000 sosh për të qenë të saktë. Muri ndodhet 3 milje larg Sucre-së në Bolivi, dhe ai tërheq mijëra vizitorë nga e gjithë bota. I njohur...
largea_shqip1455256515

Shqipëria ateiste: Si u shembën 2169 kisha e xhami pas urdhrit të Enver Hoxhës

Kur prekte çështjen e luftës kundër fesë në vitin 1967, vit kur u shkatërruan në masë gjithë kishat, xhamitë e teqetë në vend, bashkëshortja e diktatorit Enver Hoxhën, Nexhmije Hoxha, e distancoi burrin e saj nga kjo ngjarje....
asdasdad

Një intervistë e panjohur e Faik Konicës: Çfarë deklaroi për Ismail Qemalin e Esad Pashën

Një intervistë e panjohur e  Faik Konicës që mban datën 10 janar 1914 dhe që është publikuar në gazetën “Universul”, XXVII, nr. 8 është shqipëruar dhe është bërë e ditur nga profesor Aurel Plasari në një postim të tij...
ISIS-3

Ja organizatat që përgjakin botën në emër të Islamit

I cilësuar si grupi terrorist më i pasur në histori, kryesisht në sajë të shitjes së naftës dhe njerëzve, Shteti Islamik kontrollon territore të shumta në Siri dhe Irak. Por përveç ISIS-it ekzistojnë shumë organizatave të tjera...
enver-hoxha-mehmet-shehu

Autobiografia sekret e Mehmet Shehut: Pritje terroriste dhe aventurier

Në jetëshkrimin e tij, shkruar më 1951, ish-kryeministri, Mehmet Shehu, ka nxjerrë disa anë të errëta të karakterit. Gazeta Panorama shkruan se gjithçka u mor vesh pas vdekjes së tij, kur Enver Hoxha urdhëroi hapjen e kasafortës...
largea_untitled-111448955076

Raporti sekret/ Sigurimi: Si u vëzhguan shqiptarët e Kosovës që erdhën në Tiranë për festimet e Pavarësisë

Një relacion sekret i zv/ministrit të Brendshëm, Rexhep Kolli, drejtuar Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH­-së, Ramiz Alia, lidhur me biografitë personale të pjesëtarëve të delegacionit të shqiptarëve të Kosovës, që vizituan...
pse-ismail-qemali-k-euml-rkoi-autonomi-e-jo-pavar-euml-si-nga-osman-euml-t_hd

Pse Ismail Qemali kërkoi autonomi e jo pavarësi nga osmanët?

Duke filluar nga fundi i shek. XIX, Ismail Qemali ravijëzohet në jetën politike osmane, por edhe ndërkombëtare, si një ndër personalitetet politike që kërkonte nga brenda reformimin e Perandorisë Osmane. Si një nga përfaqësuesit...
Enver_Hoxha_sitting

Çlirimi i Tiranës, çfarë shkruhej në librat e Enver Hoxhës

Si e kujtonte udhëheqësi komunist rrugën nga Berati drejt Tiranës dhe pse këmbëngulte për të qenë në kryeqytet më 28 nëntor. Odisea e udhëtimit si drejtues i Shqipërisë dhe fjalimi i parë, drejtuar njerëzve të mbledhur përpara...
Enver_Hoxha_KANC_1

Pse Enver Hoxha ishte kundër një Republike të Kosovës?!

Me pak fjalë, në asnjë dokument të Partisë Komuniste Jugosllave dhe në asnjë lloj dëshmie tjetër nuk gjendet ndonjë urdhër apo thjesht direktivë për ta ndëshkuar me censurë frazën e rezolucionit të Konferencës së Bujanit,...
largea_1126-770x4701444114751

10 gënjeshtrat më të mëdha në histori

E vërteta gjoja të liron. Mirëpo, për shumëkënd, gënjeshtra dhe mashtrimi është rruga deri te paratë dhe nami, hakmarrja dhe fuqia-forca. Pikërisht për këtë shkak gjatë historisë janë shënuar shumë mashtrime mirë dhe hollësisht...