Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Dossier

Enver_Hoxha_sitting

Dhjetë misteret që diktatori Enver Hoxha i mori në varr!

Enver Hoxha është njeriu që në historinë Shqipërisë ka marrë me vete shumë mistere, jo vetëm si drejtues i një sistemi i cili kishte në thelb të fshihte të vërtetën por edhe si një diktator i famshëm në periudhën që drejtoi...
AhmetZogu

Ja si e braktisi Zogu Shqipërinë dhe e la nën pushtimin fashist

Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin e saj, i ka kushtuar vëmendje tradhtisë të Ahmet Zogut ndaj kombit shqiptar. Smirnova thotë se Zogu nuk mundi t’i përgjigjej ultimatumit të Italisë fashiste dhe bashkë me djalin e bashkëshorten,...
largea_skenderbeu21439575434

Zbulohet misteri, ja sa i gjatë ishte Skënderbeu

Kur është fjala për ato personalitete që kanë lënë shumë gjurmë në histori, kureshtja njerëzore kërkon të mësojë për ta edhe gjëra dhe detaje nga më të voglat. Kështu, figura më madhore e popullit shqiptar, Kryezoti mesjetar,...
ali_pashe_tepelena_623141057

Zbulohen të panjohurat për Ali Pashë Tepelenën

Një nga kuriozitetet më të debatueshme mbi figurën shumëdimensionale të Ali Pashës,do të diskutohet së shpejti në mediat shqiptare nga studiuesi Auron Tare. Tare thotë se “shumë legjenda dhe histori kanë qarkulluar prej vitesh...
kryeministrat_e_greqis_euml_me_origjin_euml_shqiptare_hd_796375430

Këta janë Kryeministrat e Greqisë me origjinë shqiptare

Gjithnjë nga historia kemi mësuar se shqiptarët kanë bërë karrierë udhëheqëse politike në Turqi, Rumani, Itali, Egjipt. Por, shumë pak është shkruar dhe folur që shqiptarët ose grekët me origjinë shqiptare ishin shumë kryetarë...
shqipiii

Shqipëria e vitit 1973 (Video e rrallë)

Një video e rrallë e vitit 1973 e filmuar nga një familje italiane. Video tregon arritjen në aeroport me një aeroplan jugosllav, plazhin e Durrësit, Tiranën e Krujën. Personi që e ka hedhur videon në YouTube thotë se ka qenë bashkë...

Dy skica të rralla të Skënderbeut (Foto)

Këto dy skica janë të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Në to, Skënderbeu paraqitet krejt ndryshe nga portretet që jemi mësuar të shohim. Sipas studiuesit Agron Luka, skicat i përkasin shekullit XVI ku Gjergj Kastrioti...
largea_pse-sk-euml-nderbeu-nuk-donte-t-euml-martohej_hd1430581343

Pse Skënderbeu nuk donte të martohej?

Martesa e Skënderbeut: 26 prilli i vitit 1451. Skënderbeu refuzonte, Arianiti si baballëk këmbëngulte! 1. Për martesën e Skënderbeut është shkruar herët që pas vdekjes së Heroit, duke nisur që nga Barleti, Gjon Muzaka, Biemi dhe...
largea_bajram1429963887

Njeriu më i fortë në botë është shqiptar nga Tetova

Midis dy luftërave botërore në Beograd njerëzit më të fortë kanë qenë ata të cilët kanë punuar në portet e anijeve dhe normal këtë punë kanë mundur ta punojnë vetëm njerëzit më të fortë, transmeton lajmin e mediave serbe...
isis-isisi

Dosja e fshehtë: Si u themelua Shteti Islamik

Revista gjermane “Der Spiegel” ka arritur të shtjerë në dorë dosjet sekrete të një ish-oficeri irakian, që ishte koka e krijimit të Shtetit Islamik në Siri dhe që humbi jetën në janar të vitit 2014. Ato portretizojnë një organizatë,...