Saturday, 4 December 2021 | Lajme: 0

Dossier

largea_ramiz-alia-enver-hoxha1406240343

Letra e Enver Hoxhës, synetllëku të hiqet me urdhër

Për të zhdukur përfundimisht çdo gjurmë nga “mbeturinat fetare” në vitin 1967, me urdhër të Enver Hoxhës, Komiteti Qendror i PPSH u dërgon rretheve një letër për zëvendësimin e praktikave fetare me festat e reja socialiste. Si...
esat-pasha-toptani

The Times: Fjalët e fundit të Esat Pashë Toptanit në Paris, 1920

Gazeta londineze “The Times” përshkruan momentet e fundit të politikanit me kontrovers në historinë shqiptare, përcjellë zeri.info. Ai ishte vrarë me 13 qershor 1920, nga  Avni Rustemi në Paris,  në momentin kur  ai po largohej...
Tirana7_340746860

Ja si u shpall Tirana kryeqytet (FOTO)

Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë nga një vendim i Kongresit të Lushnjes, një nga evenimentet më të rëndësishme të historisë kombëtare për vendimet që mori, ndërkohë që qeveria e dalë nga ky kongres, zgjodhi në krye të...
hoxha2-620x330

Ja çfarë kishte thënë Enver Hoxha për nipin e tij

Si e priti lideri komunist, rreth katër dekada më parë, lindjen e djalit të djalit. Një detaj i panjohur për qëndrimin e ish-sekretarit të parë të PPSH-së  pas vdekjes së nënës së vet. “Gallata” me shokun e Ilirit në UMB...
auto_bajra1420995472

Foto e rrallë: Bajram Curri i vrarë te shpella e Dragobisë!”

Fotografi Arben Llapashtica ka botuar një foto të rrallë ku shihet Bajram Curri i vrarë. “Në këtë foto hasa në arkivin tim edhe është e riemëruar kështu: foto e rrallë Bajram Curri i vrarë te shpella e Dragobisë!”, shkruan...
download (2)

Shqiptarët 300 vjet në Ukrainë, sa pak dihet për ta!

Flasin toskërishten e vjetër, ruajnë kostumet popullore qindravjeçare, festojnë Shën Gjergjin në kujtim të Gjergj Kastriotit.. Si kanë mbijetuar në tre shekujt e fundit 5.000 shqiptarët e Ukrainës? Ja një histori që nuk duhet harruar Ngjarjet...
auto_10856172_10152411092906582_902715747_o1419252187

Njihuni me 7 zbulimet e mahnitshme arkeologjike në Tokën e Shenjtë (Foto)

“Toka e Shenjtë” ne ditët e sotme i referohet  Izraelit, Territoreve Palestineze , dhe nga disa përkufizime të tjera, zonat pranë tyre. Kjo pjesë e botës është me rëndësi të madhe fetare për Krishterimin, Judaizmin...
enveri-ushtarak1

Enver Hoxha i dërgoi ushtarët në Jugosllavi për t’i ndihmuar “vëllezërit” sllavë

Afro një muaj pas çlirimit të vendit, pasi ka kaluar kufirin shqiptar në veri, Ushtria Nacional Çlirimtare kishte kaluar në terrenin jugosllav duke luftuar forcat gjermane krahas ushtrisë jugosllave. Me 23 dhjetor 1944, nga Divizioni...
roma_5104

Roma, qyteti i përjetshëm në duart e mafias

Krimi i organizuar ka bujtur edhe në Romë: mbart damkën politike të neofashizmit dhe udhëhiqet nga një ish-terrorist i celulave të armatosura revolucionare. Hetimi sapo ka filluar Një legjendë metropolitane mëtonte vazhdimisht se në...
largea_ccedil-far-euml-hanin-diktator-euml-t_hd1417856549

Çfarë hanin diktatorët?

Sipas tezës se është një vijë e hollë në mes të njeriut dhe përbindëshit, Victoria Clark dhe Melissa Scott, autorë të librit “Darka e Diktatorit”, kanë zbritur diktatorët më të famshëm të botës në nivelin e njeriut të...