Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Dossier

interesante-shqiptari-i-kosov-euml-s-q-euml-u-angazhua-t-euml-vras-hitlerin-e-b-euml-ri-atentat-ndaj-goebbelsit_hd

Hitleri u ngjit në pushtet për shkak të këtyre aksidenteve

 Nëse keni pyetur ndonjëherë se çfarë kombinimi ngjarjesh na kanë sjellë aty ku jemi sot, atëherë ndoshta do të donit edhe të shikonit më nga afër jetën e Hitlerit dhe ngjitjen e tij drejt majave të pushtetit. Jeta e Hitlerit...
auto_haremi1417268943

Haremi i Sulltanit: Aty nuk mund të hynte asnjë mashkull

Asnjë institucion tjetër otoman nuk ka ngacmuar më shumë fantazinë perëndimore se sa haremi i sovranëve: vend i lojërave erotike dhe mërzisë në luks, intrigave me gjakderdhje që thureshin brenda Portës së Lumturisë. Haremi i kishte...
auto_HitlerPoland1417336929

Kur iku gjermani i fundit nga Shqipëria? (Video)

Në 24 vitet e fundit politika ka qenë dhe vazhdon të jetë e ndarë për Ditën e Çlirimit. Të djathtët festojnë 28 Nëntorin, ndërsa të majtët datën 29. Në kuadër të 70-vjetorit të çlirimit, emisioni “Exclusive” hedh dritë...
shpallja-e-pavar-euml-sis-euml-ngjarjet-sipas-kronologjis-euml_hd

Shpallja e Pavarësisë: Ngjarjet sipas kronologjisë

Në vitin 1912, situata në Ballkan ishte mjaft e trazuar, për shkak të ngjarjeve që po ndodhnin njëra pas tjetrës. Ndërkohë, Perandoria Turke po përjetonte një krizë të gjithanshme. Më 11 Janar të atij viti, patrioti Hasan Prishtina...
alb-2

“National Geographic” (nëntor 1912): Kush janë shqiptarët

Ky është një artikull i përgatitur nga National Geographic për numrin e Nëntorit 1912 lidhur me Shqipërinë dhe shqiptarët. Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e...
auto_10808060_10152358340166582_601421926_n1417161165

Shqipëria në vitin 1913 – rrëfimi i rrallë i një gazetari hungarez

Shqipëria, vendi më i prapambetur i Europës, i zhytur thellë në errësirën e mjerimit, e gjithë kjo si pasojë e sundimit turk. Kështu e fillon rrëfimin e tij gazetari hungarez Dr. Mészáros Gyula në revistën javore “VASÁRNAPI ÚJSÁG”...
Untitled

A ishte shqiptar gjeniu Nikollë Tesla

FAHRI XHARRA Të dhënat që jepen për Nikolla Teslën sipas librit “John J. O’Neill, Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla, Book Trw, 2007 – Gjeniu pakufi: Jeta e Nikolla Teslës) janë: Ai lindi më 1856 në fshatin...
amerika

Kush e zbuloi Amerikën?

Eksploratorë si Kolombi dhe Kabot mund të kenë pretenduar të dy zbulimin e Botës së Re, por ndërsa njëri gjeti famën, pasurinë (dhe më vonë, fatkeqësinë), tjetri pothuaj u zhduk nga historia Gjatë fundit të shekullit të 15,...
auto_11111416091533_227525374

Enver Hoxha lejoi UDB-në të pushkatonte në Shqipëri mbi 1000 shqiptarë të Kosovës

Për librin e historianit Paskal Milo, “Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore”, Uran Butka ka rezervat e tij. Ai ka bërë një replikë me Milon, duke u ndalur veçmas te Masakra e Tivarit, e vitit 1945, që është një nga tragjeditë...
ali_pashe_tepelena_kriminel_ng

Ali Pashë Tepelena/ Kriminel nga pasioni apo etja për pushtet?

Një roman që qarkullonte në sallonet e Parisit që prej 1900-ës, vjen për herë të parë i përkthyer në gjuhën shqipe. I shkruar nga Aleksandër Duma, libri “Ali Pashë Tepelena, krime famëkeqe” na ofron një ndërthurje të letërsisë...