Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Dossier

hitler1

Vajza e Hitlerit dominon me botën, zbulohet sekreti më i madhë

Sipas dokumenteve të shërbimit të fshehtë  gjerman, i njohur si Stasi, në karrigen e nacistit Hitler sot  është ulur vajza  e tij. Sipas dokumenteve të Stasi, Angela Merkel, është pasardhësi i Adolf Hitlerit shkroi Pravda.rs. Në...
AhmetZogu

Dashuritë e panjohura të Ahmet Zogut

Një ditë dhjetori të vitit 1975, në derën e ambasadës shqiptare në Paris, në 16 Rue Della Pompe, u paraqit një grua e moshuar. Më shumë ngjante një grua e pamoshë, e veshur me sqimë, por me rroba që e kishin të vështirë të...
tito

Si e komandonte Tito Partinë Komuniste të Shqipërisë

Udhëheqja komuniste e Shqipërisë merrte direktiva të qarta nga Tito gjatë kohës së luftës. Veç të tjerave, ky fakt vërtetohet edhe përmes kësaj letre të datës 9 tetor 1943, që mareshali Tito i dërgonte Miladin Popoviçit në...
largea_amerikan-euml-t-m-euml-1912-isa-boletini-heroi-q-euml-duhet-ta-njihni_hd1414239902

Amerikanët më 1912: Isa Boletini, heroi që duhet ta njihni!

Një gazetare amerikane që e takoi Isa Boletinin pak kohë para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, sjell një korrespondencë interesante mbi bëmat dhe karakterin e shqiptarit më të madh pas Skënderbeut dhe luftëtarit më trim,...
tito

Zbulohet sekreti 34 vjeçar i ish Jugosllavisë për Tito-n

Sipas pretendimeve të Obren Djordjevicit, ish-shef i SDB-së të Serbisë, në arkivolin e mbuluar me flamurin e ish Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë nuk gjendej trupi i liderit komunist të këtij shteti, Josip Broz Tito....
largea_hitt1413181377

Hitleri dhe Eva Braun “bënin seks pa e prekur njëri-tjetrin” (Foto)

Hitleri dhe Eva Braun “bënin seks pa e prekur njëri tjetrin apo pa ja hequr rrobat njëri tjetrit”, sepse ai ishte një fanatik i madh i higjienës, shkruan autori Martin Amis. Këtë ai i ka thënë gjatë Festivalit Cheltenham të Letërsisë,...
kush-e-bindi-rugov-euml-n-t-euml-shkonte-n-euml-takim-me-millosevicin_hd

Kush e bindi Rugovën të shkonte në takim me Milloseviçin?

Ruben Avxhiu nga gazeta e shqiptarëve të Amerikës, Illyria, sjell disa detaje interesante nga takimi Rugova-Milosevic. Lexojeni artikullin e plot dhe kuptojeni se pse Kryetari i Kosovës, Dr.Ibrahim Rugova shkoi në Beograd në momentet më...
rr-euml-fim-i-rrall-euml-si-e-nxit-euml-n-serb-euml-t-esat-pash-euml-n-p-euml-r-t-rsquo-u-b-euml-r-euml-zot-i-qyteteve-t-euml-shqip-euml-ris-euml-hd

Si e nxitën serbët Esat Pashën, për t’u bërë zot i qyteteve të Shqipërisë

Mustafa Kruja i rrëfen priftit pukjan se si sundoi Esat Pashë Toptani pas ikjes së Princ Vidit. Kjo letër e tij për fratin pukjan, është ndër më tragjiket për fatin e Shqipërisë. Është një nga përshkrimet e panjohura se si Esat...
aa_4764

Protestantët anglezë në 1868: Çfarë pamë në Shqipëri!

Një raport i “British and Foreign Bible Society” na përcjell gjendjen dhe mentalitetin e shqiptarëve, parisë pushtetmbajtëse e asaj klerikale në vend ndaj versionit “më modern” të mësimeve të shenjta, dhe ndër të tjera, na...
largea_frojdi1411753392

10 fakte që nuk i dinit mbi jetën e Frojdit

Zigmund Frojd vdiq më 23 shtator të 1939, në Londër. Vdekja e tij erdhi në moshën 83-vjeçare nga një dozë vdekjeprurëse morfine. Idetë e tij radikale mbi mendjen e njeriut transformuan psikologjinë dhe mbeten kontradiktore edhe...