Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Dossier

ekskluzive-pamje-nga-shqip-euml-ria-e-vitit-1973-video-hd

Pamje nga Shqipëria e vitit 1973 (Video)

Një video e rrallë e vitit 1973 e filmuar nga një familje italiane. Video tregon arritjen në aeroport me një aeroplan jugosllav, plazhin e Durrësit, Tiranën e Krujën. Personi që e ka hedhur videon në YouTube thotë se ka qenë bashkë...
kriminelet

100 kriminelët më të mëdhenj të shekullit

Shekulli i kaluar përveç revolucionit ekonomik dhe shkencor, pas vetes ka lënë disa njerëz, që do kujtohen me shekuj nga shoqëria botërore. Nuk janë këta njerëz që kanë fituar “Nobelin” për paqe ose shkencë, por si politikanë...
berisha

Gati plani për arrestimin e Berishës dhe disa ish-ministrave

Është e qartë tashmë se bileta e Shqipërisë për marrjen e statusit të vendit kandidat për BE ishte aksioni i policisë në Lazarat. Është theksuar disa herë rresht pas atij aksioni nga funksionarë të Bashkimit Evropian se me këtë...
f_7717

Daily Telegraph: Serbët ekzekutuan 3.000 shqiptarë në Shkup dhe Kumanovë, në vitin 1912 (Foto)

Korrespondentët e huaj në Ballkan akuzojnë ushtarët dhe oficerë serbë për mizoritë e kryera kundër shqiptarëve në Shqipëri. Po ashtu ata akuzojnë edhe malazezët për krimet e kryera në rajonin e Shqipërisë së veriut. Sipas...
dhjet-euml-vras-euml-sit-m-euml-t-euml-famsh-euml-m-t-euml-historis-euml_hd

Dhjetë vrasësit më të famshëm të historisë

Quhen vrasës të famshëm, jo sepse shifrat e viktimave që kanë lënë pas i kalojnë mijërat, por kanë vrarë vetëm nga një person. Por jo persona të zakonshëm, por ata që drejtonin botën, duke ndryshuar historinë e botës me këto...
uu_2136

Universi do shembet? Studiuesit thonë se procesi ka nisur

Universi mund të ketë nisur procesin e kolapsit dhe të gjithçka brenda tij, përfshi ne, do të ngjishemi, duke mbetur vetëm një top i vogël dhe i fortë. Procesi ka nisur diku në kozmos dhe po vazhdon që të hajë pjesën tjetër të...
trekendeshi

“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze!

Ishte pikërisht data 5 dhjetor 1945, kur pesë avion bombardues të aviacionit luftarak amerikanë, me ekuipazh 14 forcash që merrnin pjesë në këtë stërvitje u zhdukën misteriozisht në të famshmin Trekëndëshi i Bermudës. Dhe sigurisht...
ELSAHEFA-15084-2

Përse është e gjelbër monedha amerikane?

Në vitin 1861, si mënyrë për financimin e Luftës Civile, qeveria federale nisi të nxjerrë kartëmonedha për herë të parë, që kur Kongresi Kontinental printoi monedhën për të ndihmuar në pagesat për Luftën Revolucionare (forma...
paris-france-1956-s_78

Lula në burgun e Parisit, – shqiptarja që vrau me gjashtë plumba hungarezin

NJë nga letrat më fatekeqe që Kol Bibë Mirakaj ja dërgon Mustafa Krujës, ku rrëfehet për vuajtjet e familjes së tij në Shqipëri, internimet si dhe për ngjarjen tragjike të së bijës, Lules e cila në këtë periudhë ishte në...
timthumb-2

Dokumenti origjinal i Pavarësisë së Shqipërisë gjendet në Strugë

Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë mund të ketë përfunduar në një nga depot e muzeut të Strugës.Ky supozim përforcohet akoma më tej, teksa viti i humbjes së gjurmëve të dokumentit të aktit të Pavarësisë koinçidon me vitin...