Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Dossier

83CFD67CC184702CDEC5D12AAFE306D1

Shqiptarja e parë që pozoi nudo 1878-ën (Foto)

Malësorja e paemër, gruaja e parë shqiptare që guxoi të zhvishet para aparatit të Pjetër Marubit. Fotografia topless e kësaj femre malësore, me tipare të egra, e veshur me kostum popullor, e paemër, dëshmi e gjallë e një të vërtete...
89A730C4-067E-4339-A265-159DB09E1F42_w640_r1_s

Asnjë derr nuk duhet të ketë emrin Napoleon. Ja ligjet më absurde në botë!

Ligjet, e thënë thjesht, janë rregulla të formës së shkruar ose jo, që kanë fuqi dhe legjitimitet zbatimi në një shtet. Ato mbrojnë qytetarët dhe thyerja e tyre dënohet dhe ndëshkohet, duke bërë të mundur stabilitetin e vendit...
l_2476

Letra që duhet lexuar çdo 1 Shtator

E cili prind i sotëm nuk do të kishte dashur t’i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij, ashtu si Abraham Lincoln mësuesit të të birit, para 184 vjetësh!? Prandaj, meqë sot është 1 shtatori, dita e parë e vitit të ri shkollor,...
mbulesa-e-grave-myslimane-pro-heqjes-ali-k-euml-lcyra-fazlli-frash-euml-ri-e-bedri-pejani-noli-kund-euml-r_hd

Mbulesa e grave myslimane: Pro heqjes Ali Këlcyra, Fazlli Frashëri e Bedri Pejani; Noli kundër!

Në bisedimet e Këshillit Kombëtar‚ më 10 mars 1923‚ Ali Këlcyra propozoi të vendosej heqja e mbulesës së grave myslimane. Në favor të propozimit të Ali Këlcyrës ishin Fazlli Frashëri e Bedri Pejani, ndërsa kundër Shefqet...
sekretet-e-komunizmit-vdekja-e-bebeve-m-euml-1972-n-euml-tiran-euml_hd

Sekretet e komunizmit, vdekja e bebeve më 1972 në Tiranë

Në fundin e vitit 1972, në maternitetin e Tiranës vdiqën nga një infeksion spitalor 27 foshnja të sapolindura, shumica e tyre të lindura para kohe. Vetëm një vit më vonë, në Tiranë njerëzit filluan të pëshpëritnin për infarktin...
isis_1960

Si u ndërtua ISIS?

Rritja e fuqisë së grupit ektremist Shteti Islamik ishte mjaft e beftë. Ajo i kapi Shtetet e Bashkuara në befasi këtë verë, kur organizata mori nën kontroll pjesën më të madhe të Irakut verior, duke u zgjeruar më pas dhe në Sirinë...
lady_3183

Lady Al-Qaeda: Gruaja më e kërkuar në botë

Dy vjet më parë, një grup zyrtarësh të Sigurisë Kombëtarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës morën një propozim provokues nga disa zyrtarë në Pakistan: Nëse Shtetet e Bashkuara do të lironin një grua pakistaneze që mbahet...
cia_6227

Programet më sekrete të CIA-s

Gjatë viteve, CIA amerikane ka fituar reputacionin e të qenit si agjencia e inteligjencës më e sofistikuara në të gjithë planetin. Në të njëjtën kohë, CIA është bërë e njohur për paranojën e saj të pabesueshme dhe nxitjen...
camaj

Kur Martin Camaj bënte “raportet” për Kosovën, si masakruan serbët 500 intelektualë shqiptarë

Letërkëmbimi midis Krujës dhe ish sekretarit të Bajram Currit, Tahir Zajmit i vetmi përfaqësues i Kosovës, përmban ndër faktet me të rëndësishme për historinë e dy vendeve. Nga njëra anë mësojmë mbi zhvillimet politike në...
timthumb

Reportazh nga “Porta e xhihadit”, vendi ku mund të hyni me vetëm 10 dollarë

Është një pjesë e kufirit turk ku shumë britanikë dhe jo vetëm, kalojnë kufirin nëpërmjet Sirisë dhe Irakut. Ajo është një rrugë e lehtë për tu kaluar ku rojet kufitare mund të mbyllin sytë për më pak se dhjetë dollarë...