Monday, 25 January 2021 | Lajme: 0

Feja Islame

enciklopedi-islam

Turqi, botohet enciklopedia Islame

  Enciklopedia Islame e Fondacionit turk për Çështje Fetare, padyshim, një nga koleksionet më të rëndësishme të njohurive Islame të botuara në kohët bashkëkohore, është tani në dispozicion në internet. Projekti për këtë...
1390481606-786270EF87C91794E04080C2B085FB17

Xhami prej druri!

Danakil është një vend në Etiopi, është një nga pjesët më të thata dhe më të nxehta të Etiopis vendi. Varfëria përshkon çdo cep dhe populli i kësaj zone e kanë vështirë për ndërtimin e infrastrukturës. Muslimanët kanë...
2be37bec99d108bd82df6389ff62b32e

Në Irlandë ndërtohet xhamia më e madhe në botë

  Në Dublin të Irlandës, këtë vit, fillon ndërtimi i xhamisë më të madhe në vend e cila do të kushtojë rreth 40 milionë euro Xhamia do të ndërtohet në periferi të Clomgriffinit, në veri të Dublinit. Vitin e kaluar muslimanëve...
krasniqi

Hoxhë Krasniqi: Thaçi s’pengon shamitë në shkolla

Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi duke folur lidhur me debatet e fundit që po zhvillohen për fenë dhe implikimin e politikanëve ka përshëndetur mospërfshirjen e kryeministrit Thaçi në këto debate, ndërsa...
xh 1

Xhamia Aja Sofia, më e vizituara në botë! (FOTO)

Xhamia e Stambollit Aja Sofija është një nga muzetë më të vizituara në botë. Sipas një sondazhi Aja Sofija, e vizituar nga 8.5 milionë turistë, është muzeu më i vizituar në botë. Në anën tjetër, muzeu i shumë njohur Louvre...
designer_islame_2_by_starmagaman-d2yb0kh

Ajo është e vetmja e cila do e hapë derën për mua!

Në ditën e parë të martesës bashkëshortja dhe bashkëshorti, vendosën të mos i hapin derën e shtëpisë së tyre askujt! Atë ditë, erdhën prindërit e bashkëshortit që të shikonin çiftin, ata ishin shumë pranë derës. Bashkëshorti...
(u130u)biruni-

Dijetari musliman zbulon Amerikën 500 vite para Kolombos

  Për shekuj me radhë e ashtuquajtura ‘histori zyrtare’ është përpjekur të bindë botën se eksploruesi spanjoll Kristofer Kolombo ishte personi i parë që zbuloi Amerikën, megjithatë një artikull ka dalë në dritë i cili...
designer_islame_2_by_starmagaman-d2yb0kh

Çfarë Thanë Jo-Muslimanët për Muhamedin alejhi selam (Video)

irland

Islami, feja e dytë në Irlandë

Statistikat tregojnë se Islami do të jetë feja e dytë më e madhe në Irlandë, pas katolicizmit, deri në vitin 2043. Zyra Qendrore për Statistika konfirmoi se Islami është aktualisht feja me rritjen më të madhe në Irlandë, duke...
irfan-salihu-hoxha-i-prizrenit_587000

Hoxhë Irfan Salihu për femrat e virgjëra, mjaltin, qumështin, arin dhe venën në Xhenet

Hoxhë Irfan Salihu, i cili para disa muajsh kishte bërë një deklaratë skandaloze për femrat e për të cilën ishte diskutuar edhe në Parlamentin e Kosovës, në një ligjëratë të postuar në YouTube ka folur gjerë e gjatë për...