Monday, 25 January 2021 | Lajme: 0

Feja Islame

xhamia

Xhamia që mban gjurmët e shtatë civilizimeve

Xhamia Sulltan Kabus në kryeqytetin e Omanit Muskat tërheq vëmendjen me madhështinë, pamjen luksoze, dhe karakteristikat arkitektonike të saja. Njëra prej xhamive më të mëdha, në vete përmban gjurmët e shtatë civilizimeve. Këtë...
qeni

Haram të mbahet qeni në shtëpi

Mbajtja e qenve në shtëpi, me përjashtim të disa rasteve të veçanta: p.sh. për gjah, për ruajtjen e bagëtisë apo shtëpisë etj, është e ndaluar rreptësisht. Profeti Muhamed ka thënë se mbajtja pa nevojë e qenit në shtëpi,...
Untitled-982

Sot shënohet Viti i Ri Hixhri 1435

Bashkësia Fetare Islame e R.M i informon të gjithë besimtarët e fesë Islame se sipas Kalendarit Islam, Viti i Ri, Hixhri 1435 është më 04.11.2013 ( e Hënë). Hixhreti është shpërngulja e Muhamedit a.s prej Meke në Medine, një ngjarje...
ekuiliber.com_.-321

Minarja e xhamisë, me ngjyra të ylberit

  Duke parakaluar në rrugën “Forchstrasse” të Cyrihut keni vërejtur diçka të pazakonshme në minaren e xhamisë, e cila ishte mbështjellë në petkun e shumë ngjyrave. Të ngjasonte në ngjyrat e ylberit. Nuk ishte ndonjë aksion...
haxhi1-640x340

Në vitin 2039 do të bëjmë dy haxhe dhe do të festojmë tre Bajrame?

  Një  astronom saudit thotë se në vitin 2039 muslimanët dy herë do të kryejnë haxhin dhe tre herë do të festojnë Bajramin. Sipas tij gjatë një viti herën e parë Haxhi do të bëhet në 10-të ditët e para të muajit janar,...
1395158_455776781206896_1646303719_n

Evropë, kishat shndërrohen në xhami

Në dekadën e kaluar, peshkopët katolikë francezë, formalisht kanë mbyllur më shumë se 60 kisha, shumë prej të cilave janë të destinuara për t’u bërë xhami. Lindja e Mesme është me Kisha të shndërruara në vende islame, sikur...
designer_islame_2_by_starmagaman-d2yb0kh

Si e pranoi Islamin një mjek amerikan?

Kjo ngjarje ka ndodhur në një spital të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe si rrjedhojë e kësaj ngjarje një prej mjekëve amerikan pranoi Islamin.Në këtë spital amerikan punonte një mjek musliman nga Egjipti cili ishte mjaftë...
medrese

BFI:”Përveç për medrasantët, mish kurbani edhe për 1200 familje skamnore”

Edhe pas  festës së Kurban Bajramit, Bashkësia Fetare Islame në lokalet e Medresesë Isa Beu vazhdoi me aksionin e rradhës duke bërë shpërndarje nga mishi i kurbanëve për 1200 familjet të tjera të varfëra dhe skamnore. Ibrahim...
taip erdogan

Kryeministri i Turqisë Rexhep Taip Erdogan lexon Kuran

Në një inçizim në rrjetet sociale dhe në ueb faqet turke kryeministri Turk Rexhep Taip Erdogan është duke lexuar suren Al Imran 191-194
zekirja rrushani

Bojkotoni lokalet e maqedonëve, ata ju vrasin me parat tuaja

Imami nga Gostivari Zekirija Rushani para besimtarëve është shprehur i brengosur për gjendjen aktuale në vend. Ai i bënë thirrje besimtarëve që t’i bojkotojnë maqedonasit në të gjitha aspektet, e më së shumti në aspektet...