Monday, 25 January 2021 | Lajme: 0

Feja Islame

kijameti1

Koha e ndodhjes së Kijametit është afër

Ajetet kur`anore dhe hadithet e sakta tregojnë se Kijameti është afër. Shfaqja e shumicës së Shenjave të Kijametit tregon se ai është afër dhe se ne jemi në ditët e fundit të kësaj bote. Allahu xh.sh. thotë: “Njerëzve u është...
jeta-e-varrit

Omeri radiallahuanhu dhe Nata e Varrit!

erdogan

Ezani ia ndalon fjalimin Taip Erdoganit (Video)

Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, gjatë një tubimi të tij me simpatizantët, për një çast ka ndaluar së foluri, dhe kjo nuk ka ndodhur pa arsye. Ajo që e ka ‘ndaluar’ Erdoganin të bëjë një gjë të tillë...
gjergji

Rikthehet debati/Historianët turq: Perandoria osmane nuk e ka pushtuar Shqipërinë

Prezenca e një grupi historianësh turq në Tiranë, të ardhur posaçërisht për kongresin e 8-të të gjuhës turke, ka rikthyer edhe një herë debatin për ndryshimin dhe rishkrimin e historisë, kur flitet për pushtimin 500-vjeçar otoman....
blero

Blero: “Të falësh xhumanë është ndjenja ma e mirë për mua”

Këngëtari dhe realizuesi i shumë hiteve të kësaj vere, Blero ka treguar se jo vetëm që është një njeri i denjë dhe i përkushtuar për familjen, por që është edhe një besimtar i devotshëm. Në rrjetin social “Twitter”, Blero...
numri-7

Numri 7 – enigma që çuditi botën!

Dyert e Xhehenemit janë 7. Çudirat e botës janë 7. Ëndrrat e mbretit të Egjiptit ishin 7. Tavafi rreth Qabes është 7. Saji mes Safas dhe Merves është 7. Numri i ajeteve të Fatihas-Elhamit 7. Numri i guralecëve te Haxhit 7. Mineralet...
jeta-e-varrit

Çfarë përjeton shpirti i muslimanit në jetën e varrit?

Në “El-Musned” përmendet hadithi i transmetuar nga El-Bera’ë Bin Azibi, i cili ka thënë: “Bashkë me të Dërguarin e Allahut dolëm për të përcjellë xhenazen e njërit prej burrave nga ensarët, derisa arritëm te një varr,...
blerim destani1

Destani: Jam besimtar

Blerim Destani është një ndër aktorët më të përfolur, i njohur jo vetëm për karrierën e tij si aktor, por edhe për jetën e tij private. Kulmin e famës në trojet shqiptare, Blerimi e arriti me filmin “Koha e Kometës”, dhe...
mazllam mazllami

Hoxhë Mazllam Mazllami : Feja e Shqiptarit është Shqiptaria

Per te pare videon klikoni tek linku : Hoxhë Mazllam Mazllami : Feja e Shqiptarit është Shqiptaria  
bashkim aliu

PSEUDOKOMBTARIZMI QË DËMTON

Bashkim Aliu   Në kohën e fundit, në Parlamentin e Maqedonisë, është ngritur iniciativa e dështuar për definimin kushtetues të bashkëshortësisë, gjegjësisht është kërkuar që me kushtetutë martesa të definohet si bashkësi...