Tuesday, 4 August 2020 | Lajme: 0

Intervista

aedona

Aedona, modelja që pushton pasarelat kosovare (Foto)

Aedona Rexha është një ndër emrat më të rinj në botën e modelimit. E lindur në Gjakovë në një familje intelektuale Aedona është rritur në ndikimin e dy kulturave të ndryshme asaj gjakovare dhe shkupjane. Që në moshë të re...
cha cha darabuka

Republika Shqip: Intervistë ekskluzive me grupin Cha Cha Darabuka

Republika Shqip: Darabuka, një emër i veçantë por poashtu bëni edhe një muzik mjaft të veçant ritmike dhe mbreslënëse. Na tregoni diçka më shumë pse pikërisht emri Darabuka (domethënja)? Cha Cha Darabuka: Thuhet se origjinën...
kivanc

Kivanc Tatlitug: Holliywoodi nuk është në planet e mia

Regjisori, Irfan Shahin më tha se duam që ti të bëhesh aktor dhe se kanë një projekt me emrin ‘’Gymysh’’, mere lexoje skenarin nëse të pëlqen. Atij i’a ndërpreva fjalën në atë moment duke i thënë se unë s’jam...
turgut

Turguti i serialit Karadayi: Më urrejnë nga roli që kam…

Yurdaer Okur, mjaft i njohur në televizionet turke, por edhe jashtë saj për rolin e tij në serialin “Karaday”. Në këtë serial ai frymëzon personazhin Savci Turgut. Okur, thotë se atë “e urrejnë po aq sa e respektojnë”, për...
fest

Valmir Aziri: Festivali ndëkombëtarë i teatrove sivjet më i organizuar

Më 2 dhjetor në Tetovë do të nisë edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove. Në këtë edicion do të prezantohen 6 shfaqje që vijnë nga teatrot shqiptare të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë thekson në një intervistë...
Untitled

Bislimi: Ministria e Kulturës financon shumë aktivitete për 28 nëntorin, kulminacioni do të arrihet në Zajaz (Video)

Dita e flamurit, 28 nëntori do të shënohet për një javë rresht në mbarë Maqedoninë nga institucione të ndryshme të kulturës dhe arsimit. Këtë e bënë të ditur në një intervistë për Shqip Republika sekretari shtetëror në...
JOHN_PIERCE

Prof – Dr Xhon Piers:Mjekët maqedonas janë të gatshëm për njohuri dhe eksperienca të reja!

Së pari, na tregoni pak për përvojën tuaj profesionale , ku keni fituar diplomën e  doktoraturës , në cilin univerzitet keni specializuar dhe në cilat klinika në SHBA keni punuar? Studimet i mbarova në “Universitetin e Floridës...
venera11

Venera Lumani: ” The Voice of Albania” më ndryshoi jetën

  Vajza nga Struga e Maqedonisë, studente ne Universitetin ”Shën Kirili & Metodi” në Shkup, rrëfen për portalin Shqip.Republika rrugëtimin e saj dhe sakrificat që ka bërë deri në fund. Venera ekskluzivisht për portalin...
azem sadiki

Intervistë me kryetarin e komunës se Studeniçanit z. Azem Sadiki (Tekst-Video)

Intervistoi : Vullnet Dauti Për të parë intervistën me video klikoni tek titulli : Intervistë me kryetarin e komunës se Studeniçanit z. Azem Sadiki (Tekst- Video) Republika Shqip: si e gjetët Komunën e Studeniçanit në çfarë gjendje...
azem sadiki

Intervistë me kryetarin e komunës se Studeniçanit z. Azem Sadiki (Video)

Intervistoi : Vullnet Dauti Kameraman : Dejan Stançevski