Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Opinion

1393399408-2014-Numbers-Happy-2014-New-Year-hq-Image-Wallpaper

Ja si imagjinohej viti 2014, 50 vite më parë

Çfarë parashikoi mirë dhe ku gaboi shkrimtari i njohur shqiptaro-amerikan, Isaac Asimov, në një shkrim për “The New York Times”, në gusht të vitit 1964, për vitin që sapo filluam   Nga Viktoria Paloka   I frymëzuar nga...
1456857_10201555727874039_1258922319_nllll

Ngadhënjimi i së vërtetës në tokën e faraonëve

     Shkruan: Dr. Shefqet Krasniqi   Për herë të parë, pas shumë muajsh pritje e vuajtje, publiku pati rastin ta shohë Presidentin e izoluar, Dr. Muhamed Mursi. Edhe pse i burgosur, ai megjithatë u shfaq krenar dhe madhështor...
Agron Vrangalla

Kultura “fast food” dhe brezi i “touch-it”

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption...
des

5 për qind!

Më vjen sa turp, sa keq apo siç do thoshte gjyshja ime e ndjer:” shumë rëndë me këtë gjendje që jemi dhe që na sundon”. Jemi mësuar që të jemi më shumë optimist edhe për shumë punë që janë shumë më shumë se pesimiste. Kjo...
ismail arsllani

“Megafonat” e ndryshimeve kushtetuese

Ismail Arsllani   Maqedonia assesi të zgjohet nga kllapia në të cilën është katandisur që nga pavarësimi i saj në vitin 1991 e sidomos nga viti 2001, kur u përballë me një konflikt ndëretnik. Në këtë shtet të brishtë...
xhelal zejneli

VASA ÇUBRILOVIQ, “DËBIMI I SHQIPTARËVE”, (1937)

  VASA ÇUBRILOVIQ, “DËBIMI I SHQIPTARËVE”, (1937) (pjesë nga elaborati)   Xhelal Zejneli Historiani dhe akademiku serb Vasa Çubriloviqi(1897-1990), memorandumin Dëbimi i shqiptarëve (Iseljavanje Arnauta) e hartoi për qeverinë...
bashkim aliu

PSEUDOKOMBTARIZMI QË DËMTON

Bashkim Aliu   Në kohën e fundit, në Parlamentin e Maqedonisë, është ngritur iniciativa e dështuar për definimin kushtetues të bashkëshortësisë, gjegjësisht është kërkuar që me kushtetutë martesa të definohet si bashkësi...
arben llalla1

Dhënia e shtetësisë sa e këndshme edhe e frikshme

  Arben Llalla   Kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për dhënien e shtetësisë shqiptare për disa kategori njerëzish që kanë origjinë shqiptare. Ky vendim qeveritar edhe pse duket pozitiv në të ardhmen mund ti nxjerri...
Flakron Bexheti

Pse Reçica e Vogël duhet të quhet Qyteti i Studentëve?!

Mr. Flakron BEXHETI Reçica e Vogël është një paralagje e Tetovës në rajonin e dy universiteteve, atij të Tetovës dhe të Evropës Juglindore. Ky vendbanim është edhe afër Shkollës së mesme të mjekësisë dhe asaj të bujqësisë....
Fehmi-Korca

KA NDËRRUAR JETË VEPRIMTARI DHE POETI YNË NË MËRGIM FEHMI KORÇA

Shkruan:Shaban Cakolli Kurbeti kjo bukë e hidhur,për shqiptarët mbetet dhimbja më e madhe kombëtare.Atdhetarët shqiptarë të  përndjekur nga dhuna e hekurt pushtuese,qenë detyruar të braktisin trojet e tyre dhe të strehohen nëpër   vende...