Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Opinion

xhelal zejneli

KONFERENCA E AMBASADORËVE NË LONDËR

Xhelal Zejneli KONFERENCA E AMBASADORËVE NË LONDËR (17 dhjetor 1912 – maj 1913)   Nga trungu i atdheut “gërshërët e rrobaqepësve të mbledhur në Londër”, siç u shpreh shtypi i kohës, shkëputën krahinat më pjellore dhe...
ismail arsllani

“Bastardi” politik i (mos)pajtimit

  Ismail Arsllani “Pylli ishte ankuar Zotërisë së vet se sëpata po e priste pamëshirshëm.  Kishte marrë pylli përgjigjen se për këtë vetë e kishte fajin, sepse lejoi që të gdhendej nga trupi i tij bishti i sëpatës”, thotë...
SDR-QAMILI-I-VOGEL-DITE-E-ZEZE-ISH-KONE-E-HONJA__905289_0

QAMILI I VOGËL ZË QË NUK SHUHET-MONOGRAFI NGA DEMIR KRASNIQI

Shkruan: Shaban Cakolli Pavarësisht situatave të disfavorshme politike dhe ekonomike, kur pushtuesi po bënte krejt çka arrinte të shëmtonte përmbajtjen kombëtare kulturore të diturisë sonë, Qamili i vogël po rezistonte me dinjitet,...
Shaban-Cakolli-300x300

GJURMË JETE

Shkruan:Shaban Cakolli   Artisti i shquar Odise Paskali i njohur si skultori i Skënderbeut, Enver Hoxhës, Naim Frashërit, Stalinit, etj, dy muaj më pasi Shqipëria u pushtua nga Italia në prill vitin 1939, realizoi një vepër kushtuar...
bardhyl mahmuti

Leni fëmijët jashtë qërimit të hesapeve politike!

Letër publike Valdrin Sherifit,     Bardhyl Mahmuti I dashuri Valdrin, Unë dhe ti kemi mësuar në lëndën e historisë dhe kemi parë filma dokumentar  që dëshmojnë se një ndër faqet më të errëta të historisë së njerëzimit...
fadil lushi

SEÇ NA U “NGATËRRUA” PROVINCIALISTI ME ARISTOKRATEN!

Fadil LUSHI       Disa ditë më parë rastisi të jem “dëshmitar i paftuar dhe i heshtur” i një zënke, gjegjësisht i një “rebelimi” mes dy shqiptarëve. Njëra ishte femër a motër shqiptare, mësuese në detyrë,...
arben llalla1

Magarevo dhe Nizhopoli fshtrat ku banoni shqiptarët ortodoks

Arben LLALLA   Shpeshherë kemi lexuar rreth shqiptarëve ortodoksë të Rekës në Maqedoni të cilët janë asimiluar dal ngadalë si pasojë e presioneve të ndryshmet. Por për veç fshatrave të Rekës shqiptarët ortodoks kanë banuar...
ismail arsllani

Tetova, ashtu siç s’e njohim

Ismail Arsllani M’u avitën një ditë prej ditësh, të kësaj vere tropikale, vrullshëm, pa parandjenjë e as pa ndonjë motivim të veçantë, imazhet e Tetovës së dikurshme, të Tetovës së “ditëve të mia…”, të asaj kohe...
Luan Veliu (1)

Telegramet e Ali Ahmetit

Luan VELIU Veprimi i qëndrueshëm politik me koherencë dhe rrjedhshmëri logjike, paraqitet si virtyt jetik i politikanëve largpamës me ideale të paracaktuara dhe të definuar mirë. Ato që e njohin hollësisht veprimtarinë politike...
Shaban-Cakolli-300x300

PËRMBLEDHJA POETIKE “TOKË DARDANE”

Pak fjalë për autorin Shaban Cakolli u lind në Krilevë të Dardanës(ish-Kamenicë).Shkollën fillore e kreu në vendlindje,të mesmen në Dardanë,kurse studimet në Fakultetin Filologjik të Univerzitetit të Prishtinës.Me shkrime ka...