Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Opinion

hydajet hiseni

POEMA “PUSHKA AMANET” nga HYDAJET HYSENI

Shkruan: Shaban Cakolli Një poemë, e cila është shkruar në burgjet fashiste të Jugosllavisë, kur autori i saj Hydajet Hyseni, i dënuar me 15 vjet burg, sepse donte lirinë e kombit, mbetet ndër poemat më të çmuara të letërsisë...
demi krasniqi

Shënime biografike për pedagogun, këngëtarin, kompozitorin, poetin, mbledhësin e folklorit, publicistin dhe gazetarin: DEMIR KRASNIQI

Shkruan:Shaban Cakolli U lind më datën 10 Shkurt 1950, në fshatin Tugjec të  Malësisë së Gollakut, komuna e Kamenicës, nga nëna Hysnije dhe babai Shefkiu .Rrjedh nga një familje skajshmërish e varfër , por shumë bujare , mikpritëse...
hydajet hiseni

VEPRIMTAR DHE POET-HYDAJET HYSENI

Shkruan: Shaban Cakolli Hydajet Hyseni lindi më 10 mars 1954 në Përlepnicë pranë Gjilanit. Shkollimin fillor dhe të mesëm e kreu në Gjilan, kurse Fakultetin e Gazetarisë – Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Gjuhë e Letërsi Frënge...
ismail arsllani

Një tjetër kornizë për Marrëveshjen kornizë

Ismail Arsllani Në 12-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, dokument ky që ende frymon ndër shqiptarët e Maqedonisë, partitë shqiptare në këtë vend, sidomos partia në pushtet (BDI), duhet të mendojë për forma të...
at-nikolla-marku

Shqipëri: Atë Nikolla Marku: Zoti Rama, mos pranoni bekim nga Janullatosi

Nga Atë Nikolla Marku Zgjedhjet parlamentare mbaruan. Ne do t’ju kemi juve Kryeministër të Shqipërisë në muajin shtator, zoti Edi Rama. Ju uroj mbarësi dhe paqe në punën tuaj, që do të fillojë së shpejti. Fushata juaj e fundit...
arber idrizi

Mbi vrasësit e tjerë: Lubonja sall sa ka thënë diçka që duhej ta kishim thënë ne. Për këtë duhet t’i jemi mirënjohës, pafundësisht mirënjohës. Unë për veten, PO.

Lubonja sall sa ka thënë diçka që duhej ta kishim thënë ne. Për këtë duhet t’i jemi mirënjohës, pafundësisht mirënjohës. Unë për veten, PO. Kam frikë se është goxha e pa mend (ama duhet prapëseprapë) që ca injorantëve...
basha

Tirana ia shet detin Athinës për shkak të borxheve të ’97-ës

Nga Shpëtim Zinxhirija Ndoshta është e pabesueshme por në fakt është një realitet, që sa vjen dhe po qartësohet gjithnjë e më shumë nga publikimet e ndryshme në Greqi. Është revista prestigjioze ΕΠΙΚΑΙΡΑ që nxjerr në...
fadil lushi

At Gjergj Fishta, Nargjileja dhe Shqiptari?

Fadil LUSHI Dikur moti, At Gjergj Fishta, i shtyrë nga një “konflikt politik, kulturor dhe mediatik” me bashkëkohanikët e tij, kishte thurur a pohuar një shprehje shekullore, ku pos të tjerash thuhet” ‘Më lehtë mund të mbushësh...
arben llalla1

Dhënia e shtetësisë sa e këndshme edhe e frikshme

Arben Llalla Kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për dhënien e shtetësisë shqiptare për disa kategori njerëzish që kanë origjinë shqiptare. Ky vendim qeveritar edhe pse duket pozitiv në të ardhmen mund ti nxjerri probleme Republikës...
sheval

Faleminderit Amerikë

Sheval Memishi Në mesin e datave historike shqiptare që festohen në trojet shqiptare gjithandej ku jetojnë shqiptarë, një vend të vaçant, gjithmonë duhet të zë respekti dhe falenderimi për SHBA-të dhe popullin Amerikan. Që ky...