Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Lajme

1-783

Plas skandali i doktoraturave në Shqipëri, paraqitet emri i një funksionari të BDI-së (VIDEO)

Televizioni Top-Channel ka zbuluar një skandal me doktoratura në një fakultet në Shqipëri, ku përveç doktorantëve nga Shqipëria, janë përfshirë edhe doktorantë nga Kosova e Maqedonia. Në dokumentet e prezantuara nga emisioni “Top...
talat-xhaferi (1)

Xhaferi: Presidenti po e shkel kushtetutën për Ligjin që zyrtarizon gjuhën shqipe

Refuzimi i presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për të dekretuar Ligjin që zyrtarizon gjuhën shqipe, që ende nuk botohet në Gazetën Zyrtare të atij vendi, ka efekte të drejtpërdrejta jo vetëm në çështjen e gjuhës, por edhe në...
Untitled_348

Hahn: Maqedonia mundet tu bashkangjitet Serbisë dhe Malit të Zin ë rrugën drejt BE-së

Eurokomesari për Zgjerim Johanes Han, vlerëson se Maqedonia mundet të i bashkangjitet Serbisë dhe Malit të Zi në rrugën drejt BE-së, të cilat tani janë në proces në rrugën e eurointegrimeve dhe që tashmë i kanë hapur negociatat. Shtetet...
1-183-780x439

Stuhi e frikshme breshëri në Sidney (Foto/Video)

Një stuhi e madhe breshëri ka goditur Sindey në Australi. Pamjet tregojnë breshërinë në madhësinë e një guri që bie në tokë, ndërsa stuhia përfshiu vendin. Kjo konsiderohet stuhia më e madhe e breshërit në Australi, që dëmtoi...
Untitled-2-750x430

Protesta në Tetovë kundër kazinove dhe bastoreve (LIVE)

Lëvizja Antibixhoz për momentin është duke e mbajtur protestën në sheshin “Iliria” në Tetovë dhe ku siç shihet në protestë janë tubuar një numër i madh i protestuesve në përkrahje për idenë që kazinot të largohen 3 km...
23.55-STUDIME-Pse-pirja-e-ujit-të-ftohtë-është-e-dëmshme-800x445-696x387

Tetova, qyteti më i ftohtë në Maqedoni

Mbulesa më e madhe borës është matur në Kodër Dielli me 21 centimetra, ndërsa pas Kodër Diellit vijojnë Mavrovi Anovi me nënti centimetra, tri në Kruva Pallankë dhe dy centimetra në Krushevë. Më së ftohti është në Tetovë...
polic

Detaje zyrtare nga policia për incidentin e mbrëmshëm në Çair

Dje në Shkup është paraqitur se në rrugën “Llazo Trpovski” në Shkup është krisur ndaj personit V.B (40) nga Shkupi. Sipas njoftimit të policisë, ndaj tij kanë shtënë person që ka qenë në shoqërimin me E.H, E.A dhe R.N. I...
aksident-1-780x439-1

Shkup, nëntë aksidente në komunikacion me një të lënduar rëndë

Një bashkudhëtar ka marrë lëndime të rënda trupore në nëntë aksidente që kanë ndodhur gjatë ditës së djeshme në Shkup. Në tri aksidente më lehtë janë lënduar gjashtë persona, ndërsa në pesë aksidente është shkaktuar...
ligji-per-amnsiti-780x439

Shpallet në “Gazetë zyrtare” Ligji për amnisti

Sot në “Gazetën zyrtare” u shpall Ligji për Amnisti që u votua nga Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë me 95 vota “për” dhe asnjë kundër. Paralelisht me shpalljen e ligjit në “Gazetë zyrtare” fillon të skadojë afati...
bixhoz

Lëvizja Antibixhoz sot do të protestojë për t’i larguar kazinot nga Tetova

Lëvizja Antibixhoz për sot protestë në sheshin “Iliria” në Tetovë dhe i fton të gjithë qytetarët të dalin sa më masivisht në protestë për të përkrahur idenë që kazinot të largohen 3 km larg vendbanimeve. “Ftojmë të...