Monday, 8 March 2021 | Lajme: 0

Lajme

0-02-04-c05f830070bf19e611c1b900b433a41b5fb6f208c31fa6a7d5879d0d1ca39c05_full

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot ka zhvilluar takim pune me udhëheqësinë dhe anëtarët e Ansamblit folklorik “Vapcarov”

Në këtë takim, ministrit të Kulturës, Ademi iu nda mirënjohje për përkrahjen që Ministria e Kulturës ia jep këtij ansambli me renome. Në këtë takim, ndër të tjera, u bisedua edhe për aktivitetet e deritanishme të këtij ansambli,...
Andrej-Zhernovski-780x439

Zhernovski: Republika e Maqedonisë do të jetë vendi i 30-të anëtar i NATO-s

Në takimin e Komisionit të partneritetit të SHBA-Karta e Adriatikut, sot në nivel të ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare dhe vëzhguese të Kartës u miratua komunikatë e përbashkët, ku përshëndetet marrëveshja...
fotka

Temperatura të acarta pritet ta përfshijnë vendin

Reshjet e borës përfshin thuajse gjithë vendin. Komunikacioni po zhvillohet nëpër rrugë të lagura dhe mbetje bore, posaçërisht në autostradën Demir Kapi-Gjevgjeli dhe rrugën Gostivar-Kërçovë përmes kalimit malor Strazhë ku në...
Kreshnik-Bekteshi-780x439

Bekteshi: Janë të mundshme ndryshimet te Ligji për tregje të gjelbërta, por pas vitit të ri

Ligji mbi tregtinë dhe tregjet e gjelbërta do të fillojë të fillojë të zbatohet nga 1 janari, por është e mundur të bëhen ndryshime në kohë shumë të shkurtër nëse konstatohen deklaratat e tregtarëve që kërkojnë shtyrjen...
marihuana-750x430

Policia konfiskon më shumë se gjysmë ton marihuanë në kalimin kufitar Bogorodica (Video)

Mbrëmë në kalimin kufitar Bogorodica, janë konfiskuar më shumë se gjysmë ton marihuanë dhe është arrestuar një person. Nga policia bëjnë të ditur se me njoftim paraprak në dalje të kufirit mes Maqedonisë dhe Greqisë janë...
Komisioni_Antikorrupsion_1

Anulohet formimi i Komisionit anti-korrupsion

Komisioni Parlamentar për Zgjedhje dhe Emërime e hoqi nga rendi i ditës emërimin e anëtarëve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. Megjithëse kjo pikë ishte e paraparë të jetë e para në debatin e sotëm, ligjvënësit...
protesta-studentet-maqedoni-696x385

Studentët protestojnë në qendër të Tetovës (VIDEO)

Sot nga qendra e Tetovës filloi protesta e studentëve në Tetovë. Me me moton “Tek prisnim të piqeshin kushtet, na u kalbën dëshirat”, qindra studentë filluan protestën. Ata janë mbledhur dhe po kërkojnë nga Ministria e Arsimit...
Screenshot_2

Takim Osmani – Çamba: Maqedonia si dhe ballkani në përgjithësi kanë pritje të mëdha nga kryesimi i rumanisë me BE-në

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti zakim me Ministrin e Deleguar për Çështje Evropiane të Rumanisë, Xhorxhe Çamba, i cili për vizitë pune qëndron në Republikën e Maqedonisë në prag të...
transport-8143_1545128394-2080213

Kontabanduan 13 krerë bagëti nga Serbia, ndalohen dy persona

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka ndaluar dy persona që dyshohet të kenë kontrabanduar 13 krerë gjedhe pa dokumentacion, nga Serbia në Kosovë. Ngjarja ka ndodhur të hënën, ku dy të dyshuarit kanë kontrabanduar nga territori...
rruge

Hiqet ndalesa për kamionët në rrugën Mavrovë – Dibër

Ndalimi i automjeteve të rënda në drejtimin Mavrovë – Dibër është hequr, kumtojnë nga Lidhja Auto-moto e Maqedonisë Ndalesa për automjete të rënda ende vlen për drejtimin rrugore Gostivar – Kërçovë nga Strazha në dhe në...